13 Квітня, 2024
Україна, Черкаси, пр-т Шевченка 17
Новини

Незважаючи на перейменування, Арка дружби народів у Києві підлягає повному демонтажу, – Інститут нацпам’яті

“Монумент репрезентує радянські ідеологеми й конотації”.

Арка дружби народів (архівне фото)

Арка дружби народів (перейменована на Арку свободи українського народу) у Києві належить до символіки російської імперської політики й підлягає повному демонтажу.

Про це заявили в експертній комісії Українського інституту національної пам’яті, передає “Інтерфакс-Україна”.

“Розміщена в Хрещатому парку міста Києва Арка дружби народів, що присвячена подіям, пов’язаним зі здійсненням російської імперської політики та її глорифікацією (встановлена 1982 р. з нагоди 60-річчя утворення СРСР і 65-річчя Жовтневого перевороту 1917 року), належить до символіки російської імперської політики й підлягає повному демонтажу”, – ідеться у висновках.

Зазначається, що, незважаючи на перейменування, монумент “репрезентує радянські ідеологеми й конотації, тому становить загрозу національній безпеці України”.

  • У травні 2022 року Київська міська рада ухвалила рішення щодо декомунізації назви арки Дружби народів. Тепер це – Арка Свободи українського народу. Також депутати затвердили перелік понад 40 пам’ятників та пам’ятних знаків, які потрібно прибрати з вулиць і будівель, й передати до музею тоталітаризму.
  • 26 квітня в києві демонтували пам’ятник біля Арки дружби народів.У 2016 році тодішній міністр культури Євген Нищук пропонував знести Арку дружби народів, а на її місці встановити пам’ятник воїнам АТО.
  • У 2015 році головний архітектор Києва Сергій Целовальник також пропонував знести Арку Дружби народів. “Яка це дружба, якщо російські війська прийшли на нашу землю з танками?” – говорив він.

Арку дружби народів була відкрили 1982 року в Хрещатому парку на честь “возз’єднання” України з Росією. Будівництво тривало близько чотирьох років і було приурочене до ювілею утворення СРСР. Відкрили монумент напередодні річниці Жовтневої революції. Арка народів складається з трьох елементів: арки у вигляді величезної веселки, бронзової скульптури двох трудящих (українця і росіянина, які тримають вгорі стрічку з орденом “Дружби народів”) і гранітної скульптури зі сценою Переяславської ради. За монументом розташований оглядовий майданчик, з якого відкривається вид на Дніпро та його лівий берег.

lb.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *