7 Жовтня, 2024
Україна, Черкаси, пр-т Шевченка 17
Життя

Україну накрила пилова буря: лікар розповіла, як захистити здоров’я і хто в зоні ризику

Марія Вітковська розповіла, наскільки пил, що зайшов до України з Каспію, шкідливий для здоровʼя / фото УНІАН

До України зайшли вітрові потоки з Каспійської низовини, де триває пилова буря і високе запилення повітря. Щоб дізнатися, наскільки шкідливо дихати пилом, який, за прогнозами Укргідрометцентру, ще хвилями накриватиме різні регіони нашої країни, УНІАН поспілкувався з сімейним лікарем КНП ЦПМСД 2 Оболонського району Києва Марією Вітковською. Зокрема, лікар розповіла, скільки часу можна безпечно перебувати на вулиці, як захистити себе на відкритому повітрі, що варто робити удома та чим загрожує потрапляння пилу у дихальні шляхи.

Скажіть, хто в зоні ризику? І як від пилу захищатися?

Особливо потребують захисту люди, які страждають на хронічні захворювання дихальних шляхів. І алергіки в тому числі. Для них ця тема буде чутливою, бо в них дихальні шляхи та слизові оболонки сильно реагують на пил і будь-яке забруднення повітря. Як захищатись? Насамперед треба обмежувати час перебування на вулиці і обов’язково надягати маску, хоча б звичайну, одноразову. Вона, звичайно, не від всього захищатиме, але від особливо крупних часточок пилу вона вбереже, і бажано її частіше змінювати. Плюс можна надягати респіратори – це більш ефективні девайси в плані захисту. Для того, щоб не було інтоксикації, треба пити достатньо рідини.

Відео дня

А що порадите робити удома? Відкривати вікна можна?

Треба намагатись не провітрювати приміщення, або робити це недовготривало, бо кисень має потрапляти до квартири. Але якщо є можливість, то обмежувати до максимуму цей час. Вологе прибирання в квартирі має здійснюватися обов’язково. Зараз досить популярними є домашні девайси, наприклад, очищувачі повітря. Вони досить ефективні, бо можуть захоплювати й віруси, не кажучи про сам пил. Тобто, вони актуальні і тоді, коли довкола дим, який, зокрема, нещодавно був від торфяних пожеж, і коли, як зараз, до нас дістається пил від бурі. Таким чином очищувачі – це дуже ефективний захист.

Отже, потрібні маска, респіратор, вологе прибирання. І обов’язково зволоження дихальних шляхів. Промивання варто робити фізіологічними сольовими розчинами, щоб пил менше налипав на слизових оболонках і змивався з них.

Коли варто звертатися до лікаря?

Якщо стає людині погано, наприклад, вона відчуває досить виражену задишку, або в неї починається виражений головний біль – це може бути ознакою інтоксикації. Тоді варто звернутися до лікаря. Але якщо є відчуття першіння в горлі, або в носі якесь відчуття неприємне, то цього можна самостійно позбутися і з часом це проходить. Знову ж таки, потрібне промивання, вживання рідини. Але якщо це не проходить, людина відчуває задишку або в неї набрякають слизові оболонки, бо додатково з’явилася якась алергічна реакція і це перебиває носове дихання, то краще звернутися до лікаря.

Куди максимум може дістатись цей пил в організмі людини? Чи може він потрапити до легень?

Так. Але все залежить від того, який це пил, залежить від розміру часточок. Є зовсім дрібні, які можуть проникати досить глибоко, аж до легень. А є крупніші часточки – такі будуть осідати на верхніх дихальних шляхах: носоглотці, трахеї, бронхах. А до легень таке зазвичай не доходить. Воно відкашлюється разом з мокротинням.

У нас же є епітелій, який вистилає дихальні шляхи, слизові оболонки, і він складається з таких війок. Ці війки механічно той пил, який потрапляє на слизові  оболонки, виштовхують назад, в протилежному до вдиху напрямку. Для того, щоб цей процес був більш ефективним, потрібне зволоження. Бо якщо слизова пересушена, а це буває часто, коли люди недопивають рідини, в тому числі, при зневодненні, тоді цей війчастий епітелій працює не так ефективно. Тому що очищення відбувається не тільки за рахунок змивання, а ще й за рахунок зволоження слизових оболонок. Тому треба вживати рідину. Щодо інтоксикації: коли ми п’ємо мало води, то всі продукти метаболізму більше концентруються в крові і це сприяє отруєнню. А коли ми вживаємо воду, це все має виводитись через нирки.

Загалом, якщо людина здорова і вона притримується рекомендацій, то їй не варто переживати. Просто обмежувати максимально період  знаходження на відкритому повітрі.

А люди, які мають хронічні захворювання, особливо дихальних шляхів, повинні досить серйозно віднестись до забруднення повітря пилом – їм краще залишитись вдома, проводити вологе прибирання. Для них актуальний очищувач повітря. Загалом, в наших широтах трошки змінився клімат, літо було досить сухим, було вітряно. І пилові бурі – не уперше в нас. Тому таким людям бажано придбати очищувач повітря і, наприклад, вмикати його на ніч. Бо алергіки, люди з астмою – матимуть цю проблему завжди.

Чи можуть виникнути якісь захворювання від пилу?

Є професійні захворювання, які пов’язані саме з накопиченням тих чи інших речовин в легеневій тканині. Вони, наприклад, виникають у шахтарів, або працівників на виробництві азбесту. А пил за кілька днів не стане причиною якихось серйозних захворювань. Але він може погіршити загальний стан. З часом це пройде, дихальні шляхи очистяться, проте не від найдрібніших часточок пилу. Бо все, що ми вдихаємо найдрібніше, якщо воно потрапляє вже в легеневу тканину, до альвеол, то там і залишається, на жаль. Воно не має можливості звідти кудись дітися. Наприклад, смоли, які курці вдихають з димом. Але те, що крупніше, воно виводиться зі слизом, виводиться епітелієм, який вкриває слизову оболонку. Тому важливо дотримуватись всіх рекомендацій і нічого страшного не буде.

www.unian.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *