21 Квітня, 2024
Україна, Черкаси, пр-т Шевченка 17
Відпочинок

Лікарі пояснили, чому в літаку часто хочеться поплакати

Люди плачуть у літаку частіше, ніж зазвичай / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Думаєте, тільки діти плачуть у літаках? Багато дорослих мандрівників також зізнаються, що вони хоча б раз у житті плакали на борту.

“Я завжди плачу в літаках. Незалежно від того, в якому моральному стані я перебуваю, якщо я дивлюся фільм із будь-якою сентиментальною або емоційною темою, це тільки питання часу, коли сльози почнуть падати”, – зізналася редактор Condé Nast Traveler Сара Аллард.

Її колега Ембер Порт погодилася з нею: “Я дивилася “Минулі життя” в кінотеатрі, і хоча я була зворушена, я не плакала – але потім я переглянула його в літаку і під кінець тихо ридала. Я не впевнена, що змінилося, але щось сталося”.

Відео дня

Як виявилося, у цього емоційного феномена є наукові причини.

“Причини, через які ми плачемо, різноманітні та складні, а сам акт плачу – це психологічний і фізичний процес. Тому, можливо, не дивно, що люди повідомляють, що вони більш схильні плакати в літаках, враховуючи безліч стресів, які ми відчуваємо як психологічно, так і фізично перед польотом і під час нього”, – пояснила докторка психології Джо Перкінс.

Багатьом людям політ не приносить задоволення, що посилює дискомфорт і емоції під час подорожі, погодився нейроексперт із Brainworks Neurotherapy Джеймс Рой.

“Це не збіг, що люди частіше плачуть у літаку, ніж деінде, оскільки для декого політ може бути незручним і болісним досвідом”, – зазначив він.

Чому під час польоту люди більш емоційні?

Хоч би як часто ви літали, цей процес за своєю суттю є стресовим: щоб нічого не забути, нікуди не запізнитися і ще багато інших переживань.

“Психологічні та фізичні наслідки можуть почати проявлятися за кілька днів, а іноді й тижнів до польоту через багато аспектів планування, необхідних для поїздки. Усі ці тривоги можуть призвести до низки фізичних змін – наприклад, порушення сну, змін апетиту, травлення, викиду гормонів стресу та втоми. Наш психологічний і фізичний стан погіршується в день подорожі, яка зазвичай вимагає як фізичних, так і психологічних зусиль. Коли ми, нарешті, сідаємо в літак, це може бути перший раз за кілька днів, коли ми розслабляємося душею і тілом… У декого це призводить до того, що вони проливають сльозу полегшення або втоми”, – пояснила доктор Перкінс.

Існують також більш сентиментальні асоціації з подорожами, через які люди з більшою ймовірністю можуть розплакатися.

“Авіаперельоти можуть включати в себе не тільки втому від подорожі, а й емоційні тригери, такі як прощання з близькими або повернення з напруженого відрядження. Ці емоційні тригери в поєднанні з дискомфортом від подорожі можуть змусити людей почуватися вразливішими”, – додав доктор Рой.

Чи є фізіологічні причини сліз у літаку?

Нейробіолог доктор Тара Сварт пояснила, що емоційне потрясіння після зльоту пов’язане з тим, що відбувається з тілом людини фізично.

“Деяких людей подорож змушує нервувати, але гіпоксія є основною відмінністю авіаперельотів з точки зору фізіологічного впливу на мозок. Нижчий, ніж зазвичай, тиск повітря викликає легку гіпоксію мозку (низький рівень кисню). Це впливає на нашу свідомість і позбавляє нас можливості регулювати емоції та справлятися зі стресом. Зазвичай це проявляється в тому, що люди плачуть під час перегляду сумних фільмів або взагалі почуваються на межі”, – зазначила вона.

Під час польоту з тілом людини відбуваються й інші фізичні зміни, зокрема, з органами слуху через перепади тиску. Це відчуття дискомфорту призводить до роздратування і зниження здатності справлятися зі стресом або емоціями, і, як наслідок, до підвищеного ризику заплакати, додав доктор Рой.

“Можливо, саме тому діти часто схильні більше плакати під час польоту, бо що менша євстахієва труба, то більший дискомфорт”, – зазначив він.

Крім того, у літаках рівень вологості підтримується на рівні близько 10-20% замість комфортних для людини 35-65%, щоб запобігти структурному пошкодженню літака.

“Сухе повітря означає, що ми втрачаємо більше води внаслідок випаровування і дихання, що може призвести до легкого зневоднення, що часто призводить до дисбалансу настрою і підвищеної емоційності”, – додав доктор Рой.

Чи є зв’язок між втратою сигналу телефону і загостренням емоцій?

Літаки – одне з небагатьох місць, де люди змушені відключитися від мобільного зв’язку та Інтернету. А оскільки більшу частину повсякденного життя люди постійно перебувають на зв’язку, відсутність контакту під час польоту може пробудити пригнічені емоції.

“Хоча зараз у більшості літаків є Wi-Fi, період цифрової детоксикації (і досить тривалий політ) можуть призвести до роздумів про речі, про які ми не думаємо в повсякденному житті”, – зазначила доктор Сварт.

Як повідомляв УНІАН, раніше лікарі розповіли, як авіаперельоти впливають на організм людини. Виявилося, що сидіння протягом восьми і більше годин може мати серйозні несприятливі наслідки для здоров’я, проте є способи їх мінімізувати.

www.unian.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *