Туризм
В умовах відсутності цивільного авіасполучення в Україні під час повномасштабної війни, українці та іноземні гості вимушені користуватися аеропортами сусідніх країн. В Угорщині найбільш оптимальним варіантом, безумовно, є аеропорт Будапешта. Оскільки ж дорога до угорської столиці доволі довга, УНІАН.Туризм також радить не скидати з рахунків ближче до українського кордону місто Дебрецен.
Звісно, найбільшою популярністю серед українців користуються аеропорти Польщі – наприклад, Варшави, Кракова чи Катовіце, адже рейсів там чимало, ціни на них часто прийнятні, та й доїхати з України туди легко завдяки великій кількості поїздів між країнами. Також зручними є аеропорти Румунії, адже деякі з них є найближчими з усіх до українського кордону – наприклад, Сучава чи Ясси.
Втім, інші сусідні країни – Молдова, Словаччина та Угорщина – також є непоганими пересадочними вузлами для українців та іноземних гостей. Звісно, в Угорщині найбільш очевидним варіантом є столичний аеропорт, однак також українцям може бути зручною пересадка в Дебрецені – вельми симпатичному місті, набагато ближчому до українського кордону.
Хоча останнім часом політика угорської влади щодо України є не надто дружньою, ставлячи українців перед питанням – а чи варто взагалі їхати до Угорщини, іноді саме через цю країну нам найлегше подорожувати далі.
Відео дня
Дорога з України до Дебрецена
Якщо від українського прикордонного міста Чоп (Закарпатська область) до Будапешта їхати потягом близько 300 кілометрів майже 6 годин, то відстань близько 120 кілометрах до Дебрецена можна подолати всього лише за 3 години.
За день на маршруті з Чопа до Дебрецена курсує кілька електричок та поїздів. Наприклад, на сайті “Укрзалізниці” можна придбати квитки на прямий потяг №143/146 сполученням “Чоп – Будапешт – Відень”, який має зручні стиковки з нічними поїздами з Києва, Луцька та Рівного, а з Чопа до Відня прямує складом зі зручних сидячих вагонів з Wi-Fi. Вирушає з Чопі він о 8:23 за київським часом, а прибуває до Дебрецена о 11:07 за угорським часом, зворотнім шляхом – виїжджає з Дебрецена о 16:34 та прибуває до Чопа о 20:59. Цей маршрут займає 3 години 44 хвилини (або 3 години 25 хвилин зворотно), а квиток коштує близько 530 гривень у другому класі та близько 770 гривень у першому.
Крім того, з Чопа або Мукачева до Дебрецена (чи Будапешта) кілька разів на день ходять електрички, однак вони мають певні нюанси та за несприятливих умов така дорога може перетворитися на пекло. Детальніше про ці маршрути можна прочитати в нашому окремому матеріалі.
Дорога до аеропорту Дебрецена
З Дебрецена можна продовжити шлях в межах Угорщини чи до інших країн поїздом чи автобусом. Наприклад, ми їхали звідси доволі комфортним нічним поїздом до румунського міста Клуж-Напока (також їде до Брашова).
Насправді Дебрецен – це друге за величиною місто Угорщини, а, відповідно, там є свій аеропорт, до того ж, вельми зручно розташований всього лише в 5 кілометрах від міста.
Нині аеропорт має сполучення з центром і залізничним вокзалом Дебрецена за допомогою шаттл-автобусів Airport 1-2, що здебільшого підлаштовані під прибуття та вильоти рейсів.
Квитки на ці автобуси можна придбати за локальним тарифом для усього міського громадського транспорту Дебрецена, причому ціна відрізнятиметься залежно від способу купівлі:
Також з аеропорту Дебрецена до міста можна замовити персональний трансфер чи таксі. Більше інформації можна дізнатися на офіційному сайті летовища.
Рейси з аеропорту Дебрецена
Хоча Міжнародний аеропорт Дебрецена (Debreceni nemzetközi repülőtér) є другим за величиною пасажирським аеродромом країни, насправді через нього проходить не так багато рейсів, як ви могли очікувати – за день в середньому по п’ять на виліт та стільки ж на прибуття.
Головною авіакомпанією тут є угорський лоукостер Wizz Air, який наразі літає з Дебрецена двічі на тиждень до Риму (Італія) та кілька разів на тиждень до Лондона (Велика Британія), а також виконує сезонні рейси до міст Туреччини, Болгарії, Греції та Кіпру.
Крім того, до німецького Мюнхена звідси літає Lufthansa.
Періодично через аеропорт пролітають і чартерні рейси інших авіакомпаній, наприклад, чеської Smartwings або турецької Freebird, що возять “пакетних” туристів від туроператорів.
Де зупинитися в Дебрецені
Традиційно ми радимо за можливості зупинятися у місті пересадки на ніч, щоб у разі затримки поїзда чи автобуса з України не пропустити свій наступний поїзд чи літак. До того ж це дасть вам можливість перепочити, нормально прийняти душ та добре поїсти.
© фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко © фото Марина Григоренко
В Дебрецені гостям на популярних сервісах з бронювання житла доступні близько сотні варіантів розміщення. Ціни на одномісні номери чи апартаменти економ-класу в центрі міста стартують від 25 євро, в тризіркових готелях – від 50 євро, а в чотиризіркових – від 70 євро.
Що подивитися в Дебрецені
Дебрецен – це друге за розміром місто Угорщини, але за українськими мірками воно не дуже велике, адже там мешкає всього лише трохи більше 200 тисяч людей і обійти його історичний центр можна за пару годин.
Тим не менше, центр Дебрецена є дуже симпатичним та охайним, хоча перше враження про нього може бути протилежним, поки відходитимете від залізничного вокзалу вздовж “радянської” житлової забудови.
У місті є чимало сучасних закладів харчування на будь-який смак з цілком доступними цінамии. Тож якщо ви вирішите заночувати в Дебрецені – вам точно буде чим зайнятися: трошки прогулятися, смачно поїсти, добре виспатися.
Саме місто, за офіційними даними, було засноване ще у 1235 році, та є припущення, що його тодішня назва Debrezun – слов’янського (від слова “доброчин”) або половецького походження.
Як прикордонне місто, Дебрецен постійно опинявся у складній ситуації та розривався між різними володарями – від турків до австрійців та румунів, але постійно повертався до складу Угорщини. Ба-більше, пару разів Дебрецен навіть був її столицею.
Були у міста кілька періодів архітектурного, культурного, наукового та туристичного розквіту, однак під час Другої світової війни Дебрецен був майже повністю знищений: у жовтні 1944 року на околицях міста відбулася так звана Дебреценська операція, після якої 50% будинків було знищено, а ще 20 % зазнали значних пошкоджень. Тож зараз ви будете здивовані, наскільки добре місто зуміли відновити.
Ми не заглиблюватимемося в перерахування історико-архітектурних пам’яток міста, але за орієнтир для напрямку прогулянки можна взяти собі одну з головних цікавинок міста – Велику протестантську церкву Дебрецена (Református nagytemplom), збудовану в 1805-1824 роках в неокласичному стилі. Розміщена вона в самому центрі міста – між площею Кошута та площею Кальвіна.
Якщо ж відійти трохи від центру, то Дебрецен може цілком нагадати вам невеличке містечко десь на заході України.
***
Угорський Дебрецен навряд чи можна назвати повноцінним туристичним напрямком, але це цілком непогане – затишне та комфортне місто, щоб перепочити посеред довгої дороги з України за кордон (чи назад).
Марина Григоренко
Читайте свіжі новини туризму, шукайте ідеї для подорожей і дивіться мальовничі фото з усього світу на Телеграм-канал УНІАН.Туризм.