21 Травня, 2024
Україна, Черкаси, пр-т Шевченка 17
Життя

AstraZeneca і тромбоз: інфекціоніст пояснив, що відбувається в Україні

В Україні зараз не використовується вакцина AstraZeneca проти COVID-19  / фото REUTERS

Федір Лапій, дитячий лікар-інфекціоніст, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, пояснив ситуацію довкола вакцин компанії AstraZeneca, якими людство захищали від COVID-19. Як відомо, у світі прогримів скандал через підтверджені випадки тромбозу, які пов’язують з ін’єкціями.

В ефірі телемарафону Лапій зауважив, що свого часу теж був двічі вакцинований препаратом AstraZeneca. За його словами:

“Варто розділити: те, що AstraZeneca відкликає вакцину, і те, як у нас це було  оголошено, що AstraZeneca визнала це у суді. Є позов кількох сімей, це груповий позов. І такі позови є щодо багатьох лікарських засобів”.

Відео дня

Експерт пояснив, що йдеться про практику компенсації людям, які вважають, що ліки зашкодили їм або їхнім родичам.

“Ця судова справа триває. Так було і щодо багатьох інших лікарських засобів. А представник виробника в суді заявив, і це в іноземних інформагентствах наводиться, що під час пояснень, дискусій – рішення немає. Але він сказав про те, що ми не маємо підтверджень, що ця вакцина на популяційному рівні була. Коли йдеться про зафіксовані випадки тромбозу серед вакцинованих, вони складають приблизно один випадок на 100 тисяч вакцинованих”, – зауважив Лапій.

Він додав, що в Україні щодо вакцини від AstraZeneca лунало важливе слово – “рідкісні” повідомлення про тромбоз після вакцинації. “Він (представник виробника – УНІАН) сказав, що на популяційному рівні ми не відзначали зростання тромбозів у вакцинованих. Навпаки, тромбози в рази частіше реєструвалися серед невакцинованих. І він про це сказав. Але ми не виключаємо, що в окремих поодиноких випадках, можливо, вакцина призвела до утворення тромбозу”, – зазначив лікар.

На уточнення, чи може тромбоз проявлятися “віддалено”, тобто за кілька років, Лапій заперечив і зауважив, що в Україні ця вакцина вже не використовується.

“Її практично не використовують в країнах євроспільноти. Але вже ми маємо, наприклад, досвід використання цієї вакцини від грудня 2021 року… І якщо говорити про можливі механізми, вони проявляються набагато раніше. Хоч механізмів і доведеного причинно-наслідкового зв’язку на сьогоднішній день немає. Тобто у нас воно було трішки перекручене”, – сказав Лапій.

Стосовно загальної ситуації з коронавірусом в Україні, інфекціоніст підкреслив, що буквально тиждень-два тому було зареєстровано близько 10-15 смертельних випадків. “Всі ці смертельні випадки госпіталізації з тяжким COVID-19 – це були люди з групи ризику, на превеликий жаль, без вакцинації”, – розповів він.

AstraZeneca відкликає свої вакцини проти COVID-19

Раніше фармацевтичний гігант, британсько-шведська компанія AstraZeneca визнав, що широко використовувана вакцина проти COVID-19 під брендом Covishield може спричиняти рідкісні побічні ефекти. Зокрема йдеться про утворення тромбів та зниження рівня тромбоцитів.

AstraZeneca заявила, що ініціювала вилучення своєї вакцини проти COVID-19 у всьому світі. Компанія також заявила, що продовжить відкликати ліцензії на продаж вакцини Vaxzevria в Європі.

Офіційною причиною таких дій у компанії називають падіння попиту. Там заявили, що вакцину більше не виробляють і не постачають, її замінили оновлені вакцини, які борються з новими варіантами.

Утім, раніше виробник ліків визнав у судових документах, що вакцина викликає рідкісні та небезпечні побічні ефекти для здоров’я.

www.unian.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *