Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Вадим Рабінович на законодавчому рівні розпочинає боротьбу за пенсіонерів

Народний депутат України, співголова політичної партії «Опозиційна платформа – За життя» Вадим Рабінович відповідно до ст. 93 Конституції України, ст. 89 Регламенту Верховної Ради у порядку законодавчої ініціативи вніс на розгляд парламенту проект Закону України «Про внесення змін до ст. 111 Кримінального кодексу України щодо криміналізації дій з ініціювання, організації прийняття, прийняття (участі у прийнятті) та виконання будь-яких рішень про встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму».

Поданим законопроектом парламентарій пропонує вищому законодавчому органу країни ввести кримінальну відповідальність за нарахування чиновниками громадянам України пенсій, які практично вдвічі нижчі за прожитковий мінімум і прирікають пенсіонерів на неможливість виживання.

У поданому Вадимом Рабіновичем законопроекті також міститься вимога до уряду ініціювати передбачену законом індексацію пенсій і соціальних виплат. Зокрема, народний депутат закликав Кабінет Міністрів негайно збільшити витрати на виплати літнім людям, оскільки розмір мінімальної пенсії не відповідає прожитковому мінімуму.

Текст законопроекту Вадима Рабіновича публікуємо без скорочень і правок мовою оригіналу:

 

Верховна Рада України

Відповідно до статті 93 Конституції України, статті 89 Регламенту Верховної Ради України в порядку законодавчої ініціативи вношу на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення зміни до статті 111 Кримінального кодексу України щодо криміналізації дій з ініціювання, організації прийняття, прийняття (участі у прийнятті) та виконання будь-яких рішень про встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму».

Доповідати законопроект на пленарному засіданні Верховної Ради України буду особисто. 

Додатки:

  1. Проект Закону України – на 2 арк.
  2. Пояснювальна записка – на 4 арк.
  3. Порівняльна таблиця – на 2 арк.
  4. Проект Постанови Верховної Ради України – на 1 арк.
  5. Зазначені документи в електронному вигляді.

Народний депутат України                                     В.З. Рабінович

* * *

Проект

вноситься

народним депутатом України 

В.З. Рабіновичем

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення зміни до статті 111 Кримінального кодексу України щодо криміналізації дій з ініціювання, організації прийняття, прийняття (участі у прийнятті) та виконання будь-яких рішень про встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму 

Верховна Рада України  п о с т а н о в л я є: 

І.  Абзац перший частини першої статті 111 Кримінального кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 25-26, ст.131) доповнити словами «ініціювання, організація прийняття, прийняття (участь у прийнятті) та виконання будь-яких рішень про встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність». 

II. Прикінцеві положення

  1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
  2. Кабінету Міністрів України невідкладно:

подати до Верховної Ради України проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат не нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму та збільшення доходів та видатків;

затвердити план заходів щодо недопущення укриття податків і зборів у тіньовому секторі економіки та в офшорних зонах;

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;

щорічно у проектах державного бюджету на наступні роки враховувати затвердження розміру мінімальної пенсії та інших соціальних виплат на рівні очікуваного фактичного розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Голова Верховної Ради України

* * *

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України «Про внесення зміни до статті 111 Кримінального кодексу України щодо криміналізації дій з ініціювання, організації прийняття, прийняття (участі у прийнятті) та виконання будь-яких рішень про встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму» 

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Згідно із статтями 1, 3 та 22 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Натомість із порушенням Конституції України Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» було затверджено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, у середньому на 2020 рік 1680 гривень при тому, що за грудень 2019 року відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» фактичний розмір даного прожиткового мінімуму, який опубліковано на офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики України, склав 3178 гривень. У 2020 році у середньому фактичний розмір прожиткового мінімуму очікувався  у розмірі 3284 гривень.

Міністерство соціальної політики України відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» повідомило, що фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах травня 2020 року у розрахунку на місяць на одну особу становив 3 901 грн (з урахуванням суми обов’язкових платежів – 4 474 грн), для дітей віком до 6 років – 3 642 грн, для дітей віком від 6 до 18 років – 4 477 грн, для працездатних осіб – 4 043 грн (з урахуванням суми обов’язкових платежів – 5 022 грн), для осіб, які втратили працездатність, – 3 307 гривень.

Тобто розмір прожиткового мінімуму, визначений у Держбюджеті на 2020 рік, значно менший навіть від поточного фактичного прожиткового мінімуму, обрахованого у цінах травня 2020 року, а тому можна з упевненістю сказати, що сьогодні держава і тут краде у своїх громадян соціальні виплати та пенсії.

Крім того нещодавно було підписано черговий Меморандум з МВФ і серед основних поступок, на які йде зараз Україна заради траншу в 5 млрд доларів, є продовження пенсійної реформи, яка, як прямим текстом говориться в документі, повинна привести до підвищення пенсійного віку в Україні. Також Україна згідно із Меморандумом взяла  на себе зобов'язання не запроваджувати нові соціальні пенсії і пільги, а доплати залежно від стажу, віку, шкідливого виробництва тощо будуть скорочуватися.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблено з метою криміналізації дій з ініціювання, організації прийняття, прийняття (участі у прийнятті) та виконання будь-яких рішень про встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до статті 111 Кримінального кодексу України, передбачивши, що державною зрадою є будь-яке діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, в тому числі, ініціювання, організація прийняття, прийняття (участь у прийнятті) та виконання будь-яких рішень про встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таке діяння відповідно повинно каратися позбавленням волі на строк від дванадцяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.

Крім того, проектом доручається Кабінету Міністрів України невідкладно:

1) подати до Верховної Ради України проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат не нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму та збільшення доходів та видатків;

2) затвердити план заходів щодо недопущення укриття податків і зборів у тіньовому секторі економіки та в офшорних зонах;

3) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

4) забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;

5) щорічно у проектах державного бюджету на наступні роки враховувати затвердження розміру мінімальної пенсії та інших соціальних виплат на рівні очікуваного фактичного розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Ця сфера правовідносин регулюється Конституцією України, Бюджетним та Кримінальним кодексами  України, законами України «Про прожитковий мінімум», «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

Законопроектом передбачено доручення Кабінету Міністрів України подати на розгляд Верховної Ради України зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України, крім зазначених у проекті.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

На реалізацію запропонованого законопроекту за прогнозними розрахунками у місяць з урахуванням інших норм законодавства необхідно 7986205,5 млн грн (10098511*783*1%), які можуть бути профінансовані за рахунок недопущення укриття податків і зборів у тіньовому секторі економіки та офшорних зонах, що дасть можливість на першому етапі збільшити надходження до зведеного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування за кожний місяць у сумі близько 20 млрд грн (4510,8 млрд грн *50%/12*35%*30%), а також за рахунок перерозподілу видатків державного бюджету. Для цього прикінцевими положеннями законопроекту передбачено невідкладне доручення Кабінету Міністрів України, зокрема:

1) подати до Верховної Ради України проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат не нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму та збільшення доходів та видатків;

2) затвердити план заходів щодо недопущення укриття податків і зборів у тіньовому секторі економіки та в офшорних зонах.

Реалізацію законопроекту пропонується здійснити також шляхом перегляду дохідної частини Державного бюджету України на 2020 рік в частині збільшення фактичних обсягів надходжень за рахунок перегляду макроекономічних параметрів розрахунку показників бюджету, зокрема, темпів споживчої інфляції та величини обмінного валютного курсу відповідно до пропозицій до проекту Державного бюджету України на 2020 рік від депутатської фракції Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ» у Верховній Раді України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття проекту

Прийняття цього законопроекту криміналізує дії з ініціювання, організації прийняття, прийняття (участі у прийнятті) та виконання будь-яких рішень про встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму, а також забезпечить встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат не нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму.

Народний депутат України                                     В.З. Рабінович 

* * *

 

 

* * *

Проект

вноситься

народним депутатом України 

В.З. Рабіновичем 

П О С Т А Н О В А

ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ 

Про прийняття за основу та в цілому проекту Закону України «Про внесення зміни до статті 111 Кримінального кодексу України щодо криміналізації дій з ініціювання, організації прийняття, прийняття (участі у прийнятті) та виконання будь-яких рішень про встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму» 

Верховна Рада України постановляє:

1. Прийняти за основу та в цілому проект Закону України «Про внесення зміни до статті 111 Кримінального кодексу України щодо криміналізації дій з ініціювання, організації прийняття, прийняття (участі у прийнятті) та виконання будь-яких рішень про встановлення мінімальної пенсії та інших соціальних виплат нижче від розміру фактичного прожиткового мінімуму», поданий народним депутатом України В.З. Рабіновичем. 

Голова Верховної Ради України

Опубліковано: 23 червня 2020
×
Приєднатися