Рус Укр
— Розгорнути навігацію —

Закон про повну загальну середню освіту робить російськомовних дітей людьми гіршого ґатунку

Заява ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ ‒ ЗА ЖИТТЯ

Сьогодні більшість фракцій українського парламенту на чолі зі «Слугами народу» розтоптали права людини в Україні. Ухваливши антиконституційний Закон «Про загальну середню освіту» вони офіційно розділили українських громадян на сорти, закріпили мовну і культурну дискримінацію росіян і російськомовних. У разі вступу в силу цього закону в Україні ксенофобія утвердиться в якості державної ідеології і наша країна буде викреслена із числа цивілізованих держав.

Конституція України (ст.10, 24, 53) декларує неприпустимість мовної дискримінації, гарантує мільйонам російськомовних громадян України право на вільне використання, розвиток російської мови в Україні, на отримання освіти рідною мовою. Всупереч прямим нормам Конституції, прийнятий парламентом закон позбавляє цього права дітей російськомовних українських громадян.

Стаття 5 цього закону вводить норми мовної дискримінації для російськомовних дітей. Наприклад, при навчанні дітей національних меншин, чиї мови є офіційними мовами Європейського союзу в 5-му класі допускається навчання державною мовою в обсязі 20%. А для російськомовних дітей цей показник в тому ж 5-му класі встановлено на рівні 80%. Влада Зеленського, порушуючи Конституцію України, визначає, що у російськомовного п'ятикласника в чотири рази менше конституційних прав, ніж у його однолітка, який розмовляє однією з мов ЄС.

327 голосів "ЗА" закон "Про повну загальну середню освіту" кажуть про рідкісну одностайність влади і так званої опозиції. Об'єднуючим фактором для депутатів із «Слуги народу», «ЄС» і «Батьківщини» стала русофобська позиція.

Прийнятий закон іде врозріз з позицією Венеціанської комісії, яка в грудні 2019 року, розкритикувавши «мовний закон» Порошенка ‒ Парубія, дала чіткі рекомендації: переглянути положення закону, які передбачають «диференційоване поводження з мовами корінних народів, мовами національних меншин, які є офіційними мовами ЄС , і мовами національних меншин, які не є офіційними мовами ЄС». Однак, незважаючи на запевнення мовного омбудсмена, що до рекомендацій ВК прислухаються, Київ прийняв черговий націоналістичний закон, який узаконив поділ українських дітей на сорти.

Ні про який баланс мовної політики не йдеться. Влада в дусі своїх попередників продовжує розколювати країну. Всі слова про відсутність гонінь на російську мову перетворюються на порожній звук. Її заяви про бажання «об'єднати країну» ‒ цинічна брехня.

ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА ‒ ЗА ЖИТТЯ вимагає від Володимира Зеленського згадати про свої обов'язки гаранта Конституції, передвиборчі обіцянки, даних людям, і міжнародно-правових зобов'язаннях української держави. Президент зобов'язаний накласти вето на прийнятий парламентом Закон про повну загальну середню освіту.

Ми закликаємо Європейську комісію за демократію через право, інші міжнародні правозахисні організації дати свою оцінку прийнятому в Україні закону. Ми впевнені, що реакція міжнародного демократичного співтовариства допоможе національним громадам відстояти право на свою самобутність і культурний розвиток.

ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА ‒ ЗА ЖИТТЯ домагатиметься скасування всіх дискримінаційних «мовних» норм, спрямованих на приниження і дискримінацію українських громадян, розкол українського суспільства і знищення культурного різноманіття нашої країни.

Опубліковано: 16 січня 2020
×
Приєднатися