Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Недоторканність президента і народних депутатів має бути скасована, ‒ «Опозиційна платформа ‒ За життя»

«Опозиційна платформа ‒ За життя» послідовно виступає за скасування недоторканності народних депутатів України. Це рішення має бути прийнято одночасно зі скасуванням недоторканності президента України.

Наша партія підтримує і поділяє ідею зняття з народних депутатів недоторканності, установленої ст. 80 Конституції України, і виходить з того, що положення цієї норми Конституції суперечить базовому принципу, закріпленому в ст. 24 Конституції України, про рівність усіх перед законом (зокрема, в частині недоторканності людини), яка нарівні з честю і здоров'ям людини визнається в Україні найвищою соціальною цінністю.

Водночас «Опозиційна платформа ‒ За життя» враховує стан конституційної та правової системи України, здатної за відсутності інституту депутатської недоторканності розкручувати маховик політичних репресій і пригнічувати ефективне здійснення народними депутатами своїх повноважень, і поділяє юридичну позицію Конституційного Суду України (Висновок від 11 липня 2000 року № 2-в/2000, рішення від 27 жовтня 1999 року № 9-рп/99, від 26 червня 2003 року № 12-рп/2003), що недоторканність народного депутата не є особистим привілеєм і його індивідуальним правом, а має публічний характер.

Інститут недоторканності має поширюватися на захист депутата від незаконного втручання в його діяльність і належне функціонування парламенту. Всі інші дії або бездіяльність народних депутатів поза межами вказаних правовідносин підпадають під адміністративну і кримінальну юрисдикцію.

«Опозиційна платформа ‒ За життя» ініціює зняття недоторканності з президента України, оскільки вона створює фундамент для політичної та економічної корупції в нашій країні. Це відбувається зокрема й через те, що недоторканність президента України має більш високий ступінь захисту (захисту його життя, здоров'я, честі та гідності) у порівнянні з недоторканністю людини і громадянина, яка встановлюється для всіх. Йдеться про основоположний конституційний принцип, згідно з яким громадяни мають рівні конституційні права і свободи, а також є рівними перед законом (ст. 24 Конституції України).

Чинна Конституція, і цьому є конкретні підтвердження, створює передумови для непідконтрольності суспільству та державним інститутам дій президента. Це веде до уникнення відповідальності за умисні діяння злочинного характеру або бездіяльність, спрямовані проти національної, державної та економічної безпеки держави і національного суверенітету України.

Сьогодні чинного президента неможливо притягнути до кримінальної відповідальності за вчинення протиправних дій або бездіяльність, пов'язані з загрозою державному суверенітету, державної зрадою, злочинною діяльністю, спрямованою проти національної безпеки, здійсненням президентом тяжких або особливо тяжких злочинів.

Зважаючи на вказане, «Опозиційна платформа ‒ За життя» ініціює внесення змін до ст.ст. 105 і 108 Конституції України, щоб скасувати положення, згідно з яким президент України користується правом на недоторканність у період здійснення своїх повноважень, і поширити на нього конституційний принцип рівності всіх громадян перед законом.

Також наша політична сила пропонує шляхом внесення відповідних змін до ст. 111 Конституції України відмовитися від інституту імпічменту як підстави для відсторонення президента від посади, оскільки цей інститут виявився мертвонародженим і, по суті, виключає можливість притягнення до відповідальності, залишаючи того, хто обіймає посаду президента, безкарним за вчинення ним кримінальних злочинів. В умовах суспільного запиту на притягнення до відповідальності будь-яких вищих посадових осіб, включно з тими, хто виконує обов'язки президента, за вчинення ними кримінальних правопорушень, внесення подібних змін до Конституції України є актом відновлення справедливості та утвердження верховенства права.

 

Партія «Опозиційна платформа ‒ За життя»

 

ДОДАТКИ

 

 

 

Опубліковано: 27 серпня 2019
×
Приєднатися