Рус Укр
— Розгорнути навігацію —

Введення обороту земель сільськогосподарського призначення йде врозріз з економічними інтересами

25 вересня 2019 року у Верховній Раді України був зареєстрований урядовий проект Закону України № 2178 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», яким з 1 жовтня 2020 року знімається заборона на придбання права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

Варто відзначити, що саме введення ринкового обороту земель сільськогосподарського призначення розглядається урядом як безальтернативний і єдиний стратегічний пріоритет розвитку національної економіки на середньострокову перспективу. Втім, з огляду на нинішні соціально-економічні передумови, а також макрофінансову кон'юнктуру в цілому введення ринкового обороту земель сільськогосподарського призначення суперечить національним економічним інтересам та інтересам громадян України.

По-перше, введення ринку сільськогосподарських земель у нинішніх умовах для українських громадян ‒ власників паїв супроводжуватиметься надмірно високими трансакційними витратами, пов'язаними з переоформленням права власності. Наприклад, вартість нотаріальних послуг щодо переоформлення, вартість розробки технічної документації з відновлення меж земельної ділянки, вартість експертної оцінки земельної ділянки перед здійсненням операцій купівлі-продажу, а також сплата податків складуть загалом 60% від вартості землі.

По-друге, з огляду на орієнтовну вартість 1 га сільськогосподарських земель ‒ $700‒1000 (у зоні Полісся вартість 1 га може становити $600) в Україні необхідно не продавати землю, а розвивати інститут довгострокової оренди землі. Чи зможуть 71% громадян України з рівнем середньодушових еквівалентних загальних доходів на місяць нижче $190 купити землю за такими цінами? Очевидно, що ні. Навпаки, за даними Інституту аграрної економіки НААН України, за I півріччя 2019 року найвища ціна оренди одного гектара сільськогосподарських угідь державної власності зафіксована в Кіровоградській області ‒ 8,4 тис. грн, а середньорічна орендна плата за землі сільськогосподарського призначення в Україні для земель державної власності досягла 120 євро/га, що істотно перевищує відповідні показники в низці країн ЄС.

При цьому вона перевищила плату за орендовані угіддя у Словаччині (50 євро/га), Латвії (57 євро/га), Естонії (58 євро/га), Хорватії (69 євро/га), Литві (99 євро/га) і Чехії (104 євро/га), а також наближається до рівня відповідного показника у Словенії (134 євро/га), Іспанії (148 євро/га), Угорщині (160 євро/га) та Швеції (160 євро/га). У ряді регіонів України: у Хмельницькій (278 євро/га), Вінницькій (255 євро/га) і Полтавській (237 євро/га) областях щодо земель державної власності, а також у Черкаській (250 євро/га) щодо приватних земель ‒ орендна плата за сільгоспземлі вже перевищила рівень Франції (215 євро/га), Люксембургу (244 євро/га) і наближається до показників Австрії (288 євро/га) та Ірландії (295 євро/га).

По-третє, зберігається висока ймовірність того, що ціна на землі сільськогосподарського призначення буде менше їх реальної ринкової вартості через те, що розпаювання цієї категорії земель на початку 2000-х років фактично означало парцеляцію/подрібнення цілісних земельних масивів, що призвело до зниження їх інвестиційної привабливості. У цих умовах консолідація земель у цілісні земельні масиви (а відповідно, і зростання ціни їх продажу) є вкрай проблематичною, оскільки значна частина земель передана в оренду, інша частина використовується домогосподарствами.

По-четверте, площа земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності, становить 10,4 млн га, це близько 24,5% площі земель сільськогосподарського призначення в цілому по Україні. З огляду на той факт, що раніше земля сільськогосподарського призначення була розпайована серед 7,5 млн громадян України, 24,5% площі, що залишилися, повинні бути розпайовані між громадянами, які ще не отримали землю, у першу чергу між людьми з невеликими доходами і великим трудовим стажем.

По-п'яте, якщо керівництво України так намагається подолати сировинну спрямованість експорту і виробництва в сільському господарстві, необхідно розвивати переробну промисловість, тваринництво, сільськогосподарське машинобудування, створювати стимули для модернізації водогосподарсько-меліораційної інфраструктури, переглянути асиметричні і дискримінаційні умови зони вільної торгівлі з ЄС, забезпечити систему пільгового кредитування довгими й дешевими фінансовими ресурсами (зокрема, лізинг), використовувати досвід країн Європейського Союзу зі створення цільових фондів у сільському господарстві, створювати стимули щодо збільшення питомої ваги продукції з високою доданою вартістю в загальному аграрному експорті.

По-шосте, нагадаю, що головним пріоритетом у програмі Політичної партії «Опозиційна платформа ‒ За життя» є збереження землі у власності українських селян, а питання відкриття ринку с/г землі можливий виключно за результатами загальнонаціонального референдуму. Як показують результати останніх соціологічних досліджень, цю ідею підтримує і переважна більшість громадян країни. За даними Київського міжнародного інституту соціології, більше половини населення не схвалюють скасування мораторію на продаж землі (52%), а на думку 64% українців, питання продажу землі сільськогосподарського призначення має вирішуватися на референдумі. За даними Соціологічної групи «Рейтинг», 74% громадян вважають, що рішення про введення продажу земель сільськогосподарського призначення в Україні має прийматися на всеукраїнському референдумі, 73% ‒ проти введення продажу землі сільськогосподарського призначення. Акцентуючи увагу на результатах соціологічних досліджень, голова Політради партії «Опозиційна платформа ‒ За життя» Віктор Медведчук зазначив, що «такі дані соцопитувань не просто нищівні для команди президента, вони ставлять хрест на спробі Зе-реформаторів у турборежимі запустити продаж земель сільськогосподарського призначення».

 

 

Олександр Колтунович,

народний депутат України IX скликання,

«Опозиційна платформа ‒ За життя»

Опубліковано: 9 жовтня 2019
×
Приєднатися