Рус Укр
— Розгорнути навігацію —

Влада веде Україну до голоду

З початку 2019/2020 маркетингового року до 11 березня Україна експортувала 42,32 млн тонн зерна та зернобобових. Це на 24,5% більше, ніж на ту ж дату попереднього маркетингового року. З країни вивозиться хліб. За останню декаду березня середня ціна на пшеницю другого і третього класів зросла на 400–500 грн/т. А це означає, що борошно всіх сортів подорожчає на 500–600 грн/т, а хліб – на 15–20% лише через фактор росту цін. Але цей фактор не єдиний і зовсім не найнебезпечніший.

За прогнозами Інституту аграрної економіки, 2020 року обсяги виробництва зернових і зернобобових культур в Україні складуть 67,4 млн тонн, що на 7,7 млн тонн, або на 10,3%, менше врожаю зернових у 2019-му.

Крім того, існує фактор коронавірусу: три міжнародні організації – Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних Націй (ФАО), Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) і Світова організація торгівлі (СОТ) – попередили про небезпеку заходів, спрямованих на боротьбу з пандемією, які можуть поставити під загрозу продовольче постачання, глобальну торгівлю та продовольчу безпеку. Як зазначається у спільній заяві глав трьох організацій, розміщеній на сайті ФАО, передусім ризик стосується сільгоспсектору, харчової галузі та транспортного сектору.

Не можна забувати і про те, що мільйони заробітчан, які купували хліб у Лісабоні та Берліні, сьогодні повернулися до України, що неминуче призведе до збільшення споживання продуктів у країні. І нарешті, економічна криза, тарифний геноцид і зниження купівельної спроможності населення призведуть до зміни структури споживання продуктів харчування – підвищення частки хлібобулочних і макаронних виробів. Усі ці фактори працюють на дефіцит і підвищення цін на зернові.

Наші сусіди, які здатні передбачати і прогнозувати наслідки, вже вживають заходів. Міністерство сільського господарства РФ повідомило про те, що в країні до 1 липня поточного року запроваджуються квоти на експорт пшениці, кукурудзи, ячменю та жита. У Білорусі затверджені прейскуранти на крупи, і ціна не змінюється вже кілька років незалежно від попиту. Мінськ запевняє, що у країні накопичено запас, який дозволить дожити до нового врожаю.

Україна на цьому тлі масово розпродає зерно, яке у неї охоче скуповують. Українську владу нічому не навчили ні «дефіцит гречки», ні продаж вироблених у нашій країні масок на початку пандемії. Озброєні дитячою безпосередністю та вірою в мудрість і доброзичливу допомогу Заходу, можновладці справляють враження людей, які не вчаться навіть на власних помилках.

Так, влада заявила про створення координаційної ради «Урожай 2020», але, судячи з відкритої інформації про її завдання, займатиметься вона лише питаннями збору врожаю, який за нинішнього підходу так само може бути зібраний та вивезений за кордон.

Українська влада повинна негайно відзвітувати про наявний стан запасів зерна й умови його зберігання, почати переговори про можливу закупівлю зерна в тих країн, які можуть постачати його нам, – Казахстану, Російської Федерації.

Якщо сьогодні держава не вживатиме жорстких і рішучих заходів, спрямованих на створення достатнього запасу зерна в країні й обмеження його вивозу, то нас чекає не лише підвищення цін на хліб у кілька разів, а й, можливо, справжній голод.

 

Партія «Опозиційна платформа – За життя»

Опубліковано: 6 квітня 2020
×
Приєднатися