Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Віктор Медведчук: Заяви Зеленського про те, що ЗСУ на Донбасі відкривають вогонь лише у відповідь, не відповідають дійсності

20 травня під час своєї прес-конференції президент Зеленський зробив кілька заяв щодо перебігу збройного конфлікту на Сході України. Говорячи про обстріли, від яких страждає цивільне населення, він сказав: «А вони (представники ОРДЛО. – Ред.) кажуть, що ОБСЄ фіксує, що ми стріляємо по цивільних людях. Ми не стріляємо по українцях. Ми відповідаємо бойовикам. Все що ми робимо».

А як насправді із припиненням вогню на Донбасі?

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні фіксує обстріли, а також їх наслідки для цивільних об'єктів і кількість жертв серед цивільного населення.

Як зрозуміло зі звітів СММ ОБСЄ, в період із 30 квітня до 19 травня 2020 року обстріли були зафіксовані:

– 2 рази на контрольованій території, повідомлялося про 1 пораненого, що підірвався на міні;

– 14 разів на неконтрольованій території, повідомлялося про 1 вбитого і 11 поранених унаслідок обстрілу.

Ці дані красномовно показують, від чийого вогню більше страждає цивільне населення.

До того ж, Зеленський заявив, що на Донбасі українські війська лише відповідають. «...Якщо по нас стріляють, ми відповідатимемо. Але першими стріляти ми не будемо. І та сторона, дійсно, якщо вона просто перестане стріляти, що насправді повинні зробити згідно з нашими Мінськими домовленостями, згідно з нашими домовленостями в Нормандії, згідно з тим, щоб вони дійсно не провокували, все закінчилося б», – сказав він.

Цю заяву також можна перевірити, якщо використовувати оприлюднені у звітах місії дані з відеокамер СММ ОБСЄ, встановлених на окремих ділянках. На цих камерах, які встановлені в найгарячіших точках, видно напрямок польоту снарядів та інших боєприпасів. Він вказується у додатках до звітів СММ. Шляхом зіставлення даних із відеокамер у звітах СММ і карти лінії зіткнення відповідальних можна встановити.

Також усі порушення припинення вогню на кожній камері вказані в хронологічному порядку, тому можна визначити, хто розпочав перестрілку.

Наприклад, останній звіт за 19 травня (точніше з 19:00 18 травня до 19:00 19 травня) демонструє, що у 5 випадках ініціатором перестрілки були ЗСУ, у 3 випадках – збройні формування ОРДЛО.

Загалом, згідно зі звітами СММ, за 7–19 травня 1567 боєприпасів вірогідно запущено з української сторони. З боку збройних формувань зафіксовано імовірно 706 боєприпасів. Ще у 61 випадку визначити, хто стріляв, важко.

Згідно з оприлюдненими СММ звітами за 1521 травня, камери зафіксували, що 31 раз ініціатором перестрілки була українська сторона, 17 разів – збройні формування ОРДЛО, в 1 випадку ініціатор не визначений.

Також у цих звітах ці камери зафіксували приблизно 605 боєприпасів з української сторони. З боку збройних формувань зафіксовано приблизно 390 боєприпасів, включно з трьома, однозначну атрибуцію яких провести важко.

Якщо оцінювати ситуацію за 2020 рік загалом, то:

– із самого початку року обстрілів було більше з української сторони;

– з другої декади січня до лютого  з боку збройних формувань;

– перші два тижні березня  з української сторони;

 з другої половини березня – початку квітня  з боку збройних формувань, а з другої декади квітня фіксується значна перевага обстрілів з української сторони.

Тому заяви президента Зеленського про вогонь лише у відповідь, як і про те, що цивільне населення не страждає від обстрілів з боку Збройних сил України, не відповідають дійсності. 

 

 Віктор Медведчук,

 голова Політради партії

 «Опозиційна платформа – За життя»

Опубліковано: 26 травня 2020
×
Приєднатися