Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Віктор Медведчук: Влада готує для українців новий нищівний комунальний удар

Заплановане підвищення комунальних тарифів може стати найнищівнішим ударом по доходах українців за весь період діяльності влади Зеленського.

І це при тому, що вартість газу для населення за Зеленського і його команди вже зросла на 70%. Якщо в серпні 2019 року ціна на газ для населення становила 5 970 грн, то в липні 2021-го в низці регіонів вона досягла позначки в 10 138 грн за тисячу кубометрів. Загалом нарахування за житлово-комунальні послуги громадянам України в травні 2021 року в порівнянні з аналогічним періодом 2019-го зросли на 109% ‒ з 5,6 млрд грн до 11,7 млрд грн.

Як наслідок, до початку літа заборгованість українців за оплату послуг ЖКГ становила:

з оплати газу ‒ 26 млрд грн;

з оплати тепла і гарячої води ‒ 22,7 млрд грн;

з оплати електрики ‒ 7,3 млрд грн;

з оплати холодної води ‒ 6,3 млрд грн;

з оплати обслуговування прибудинкової території ‒ 5,4 млрд грн;

з оплати вивезення мусора ‒1,2 млрд грн.

Загалом за Зеленського заборгованість зросла на 32,2%: з 52,1 млрд грн (у травні 2019 року) до фантастично високої цифри ‒ майже 69 млрд грн у липні 2021 року.

З мільйонів українців, які в нинішніх економічних умовах все ще платять за комунальні послуги, влада вирішила «зняти останню сорочку», готуючи нове підвищення оплати послуг ЖКГ, яке своїми масштабами перевищує ті, що відбувалися раніше. Мабуть, не дають спокою лаври Порошенка, за якого ЖКП значно подорожчали.

У новому опалювальному сезоні тарифи на опалення в Україні можуть зрости на 30‒40%. Такий прогноз озвучив голова департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко. За словами експерта, нові тарифи на опалення можуть бути оприлюднені вже у вересні.

Скільки коштуватиме опалення? Для однокімнатної в середньому як мінімум 2 000; для двокімнатної (63 м2) ‒ 3 500 грн; для трикімнатної (80 м2) ‒ 4 000 грн.

Згідно із прогнозом, розмір тарифу залежатиме від регіону. Так, якщо в Києві опалення подорожчає на 3040%, то в регіонах ціна може зрости на 60‒70%.

«У містах, де тариф на опалення не піднімали, останні 23 роки не проводилася модернізація теплокомуненерго, тарифи зростуть більш ніж на 60% або навіть 70%», ‒ зазначив експерт. У Чернівцях вже заявили про зростання тарифу на 70%.

А вже оголошено і про подорожчання цьогоріч електроенергії, гарячої води і газу. Збільшення ціни на газ для населення і ТКЕ неминуче спровокує ще суттєвіше зростання тарифів.

Епідемію COVID-19 не подолано, за рівнем вакцинації Україна залишається на останніх позиціях в Європі, інфляція в країні перевищує значення, які прогнозувалися НБУ, в квітні ‒ травні почалося зниження середньої заробітної плати. За цим показником наша країна посідає останнє місце в Європі, як і за показником ВВП у розрахунку на душу населення. Рівень безробіття за Зеленського зріс з 7,3% до 10,5%, а заборгованість з виплати заробітної плати збільшилася на 19,0% ‒ з 2,817 млрд грн до 3,351 млрд грн. На тлі падіння багатьох макропоказників, яке триває, наша країна не вийшла навіть на параметри 2019 року, не кажучи вже про докризовий 2013-й.

Зрозуміло, що в такій ситуації вже зараз подорожчання ЖКП вимагає розширення програми надання житлових субсидій. Але поки вона тільки згортається.

Разом зі скороченням кількості одержувачів субсидій і зменшенням їх розміру передбачається різко посилити умови їх надання, аж до перевірки матеріального становища набувачів субсидій за місцем їх проживання. В обхід законодавчих норм про недоторканність житла.

Готуються і чергові «сюрпризи». У Києві проводиться «експеримент» з авансової оплати опалення. Уже в липні багато городян отримали платіжки з так званим авансовим платежем за опалення. В аномальну спеку киянам пропонують заплатити за гарячі батареї з розрахунку 10 грн за квадратний метр. І цей «експеримент» хочуть поширити на всю Україну.

Законодавство на час карантину і протягом 30 днів після його скасування забороняє нараховувати штрафи і пені за заборгованість з комунальних послуг. Однак «Київтеплоенерго» обходить цю заборону, не називаючи «інфляційні» додаткові нарахування на борги щодо комунальних послуг «штрафами» і «пенями», хоча, по суті справи, саме про них і йдеться.

Населення вже зараз не може оплачувати ЖКП і погашати накопичені раніше борги. А що ж буде після різкого підвищення тарифів і нарощування адміністративного тиску з метою оплатити фантастично високі нарахування?

В умовах фактичної катастрофи в економіці та соціальній сфері, відсутності інвестицій влада прагне залатати фінансові діри, які виникли, за рахунок простих українців, підвищуючи житлово-комунальні тарифи, розкручуючи маховик заборгованостей, позбавляючи соціально незахищених громадян субсидій. Зеленський і його оточення переходять межу, за якою закінчуються народне терпіння і сімейні бюджети українських громадян, котрі в цих умовах втрачають можливість годувати дітей і піклуватися про своїх батьків.

 

Віктор Медведчук,

голова Політради партії

«Опозиційна платформа ‒ За життя»

Опубліковано: 26 липня 2021
×
Приєднатися