Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Країна продовжує жити в умовах політичної та конституційної кризи

За останні п'ять років цієї постмайданної влади через юридичну безграмотність і цілеспрямований правовий нігілізм так званої еліти політична культура знизилася до рівня країн з тоталітарним відкритим режимом, де популізм є цілком прийнятним. І хоча ази державності прописані в Конституції (зокрема те, що за формою правління Україна ‒ парламентсько-президентська республіка), реальна ситуація у країні свідчить про порушення норм Основного Закону. Так, продовжуються спроби закріпити в суспільній свідомості сприйняття інституту президентської влади як найбільш значимого і повністю нівелювати при цьому значення влади виконавчої та законодавчої.

За часів Порошенка ми неодноразово спостерігали, як глава держави здійснював не властиві йому функції, зокрема брав на себе повноваження органу виконавчої влади щодо забезпечення суверенітету та економічної безпеки країни. Внаслідок цього діяльність виконавчих органів координувалася на розсуд президента. Досить навести один, найкрасномовніший приклад. Це організація і функціонування АТО під одноосібним керівництвом президента як Верховного головнокомандувача, тоді як КМУ, уповноважений законом контролювати боротьбу з тероризмом, по суті, не діяв. З точки зору політичних процесів зазначені обставини ще не дозволяють говорити про узурпацію влади, сконцентрованої в одних руках, але були створені всі передумови для її узурпації та забезпечення олігархічним структурам доступу до бюджетних фінансових асигнувань та їх використання в корисливих цілях. Главою держави проводилася політика зі створення, на порушення приписів Конституції України (і норм Кримінального кодексу), корупційних схем. У військово-промисловому комплексі й оборонному відомстві через Раду національної безпеки та оборони України, і не без прикриття з боку вищих посадових осіб цього органу, була створена і діяла схема відмивання коштів, що передбачала прямий контакт із бізнес-структурами РФ. Потрібно визнати, що таке зловживання владою фактично робить норми Конституції України недієвими. А то, що таке зловживання владою і службовими повноваженнями залишається безкарним, вбиває в людях віру в справедливість, у силу закону, покликаного захищати їхні права та інтереси. Ще один наслідок ‒ виконавча влада перестає відчувати відповідальність за доручену сферу управління.

По суті, йдеться про конституційну і політичну кризу в Україні. І вийти з неї можна, тільки якщо реалізувати прагматичну, з реальними механізмами стратегію розвитку країни. Таку, як пропонує «Опозиційна платформа ‒ За життя». Це відновлення миру через переговорний процес і народну дипломатію, повернення громадян на непідконтрольній території у правове поле України, об'єднання всіх виробничо-промислових центрів у єдиний державний механізм, припинення будь-яких обмежень переміщення громадян всередині країни, а також формування єдиної системи надання адмінпослуг, фінансових потоків, переміщення товарів і послуг. Важливо створити єдиний центр правового супроводу з визначення економіко-правових і соціальних напрямків, об'єднаних ідеєю відновлення виробничих сил в комплексі з інфраструктурою Донецької і Луганської областей.

Вирішити ці завдання міг би, зокрема, і новий президент, але, якщо він використовуватиме ті самі підходи, що і його попередник, надій на поліпшення ситуації, і перш за все на відновлення миру в Україні, мало. А тому «перезавантаження» парламенту ‒ вірний крок на шляху повернення миру в країну.

Президенту є над чим замислитися ‒ напередодні Дня Конституції Конституційний Суд України фактично встановив наявність конституційної кризи в державі, визначивши її вирішення через волевиявлення Українського народу. По суті, орган конституційної юрисдикції визнав недієздатність законодавчого органу в парламентсько-президентській республіці, а дії президента, спрямовані на контроль за діяльністю Верховної Ради України, можуть привести до узурпації влади в країні та руйнування демократичних основ суспільства.

 

Василь Німченко,

народний депутат від партії

«Опозиційна платформа ‒ За життя»

Опубліковано: 26 червня 2019
×
Приєднатися