Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Скорочення обсягу ринку ОВДП може призвести до суверенного дефолту України

Станом на 26 лютого портфель власників українських облігацій внутрішньої державної позики, за даними НБУ, склав 810,84 млрд грн, за тиждень він скоротився на 2,64 млрд грн. Головним власником цінних паперів є НБУ.

Структура власників виглядає таким чином:

‒ Нацбанк ‒ 325,53 млрд грн (40,15%);

‒ банки ‒ 321,93 млрд грн (39,7%);

‒ нерезиденти ‒ 128,34 млрд грн (15,83%);

‒ юридичні особи ‒ 26,34 млрд грн (3,25%);

‒ фізичні особи ‒ 8,7 млрд грн (1,07%).

Слід зазначити, що з усіх перерахованих портфель ОВДП за тиждень збільшили лише юрособи ‒ на 1,22 млрд грн.

Падіння незначне. Поки що воно не є критичним. Але вже очевидно, що тепер можливість латати бюджетні діри за рахунок емісії ОВДП досить обмежена. Або ставка за цінними паперами різко підвищиться, або «втеча» з країни нерезидентів стане неминучою, так само як зниження попиту на ОВДП у інших власників. Це може призвести до суверенного дефолту, про що неодноразово попереджали багато експертів, коментуючи піраміду ОВДП, яку будують Мінфін і НБУ.

Тут доречно зауважити, що Нацбанк оприлюднив заяву, згідно з якою економіка України знаходиться у блискучому або близькому до такого стані. Як стверджує НБУ, «прогнозований економічний ріст в наступні роки тільки за консервативним сценарієм становить 3,5‒4%, а в разі структурних реформ темпи зростання будуть значно вище». «Так звана піраміда ОВДП існує лише в уяві тих, хто має на меті маніпулювати громадською думкою», ‒ запевняє Нацбанк. Коментарі, здається, зайві.

А тим часом бюджетні діри збільшуються. У січні 2020 року доходи загального фонду державного бюджету склали 42,6 млрд грн, що на 13,8 млрд грн або на 24,5% менше плану (56,4 млрд грн). Про це повідомляла прес-служба Міністерства фінансів України з посиланням на попередні дані Державної казначейської служби.

 

Віктор Медведчук,

голова Політради партії

«Опозиційна платформа ‒ За життя»

Опубліковано: 2 березня 2020
×
Приєднатися