Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Російський газ пішов до Болгарії в обхід території України

Болгарія почала отримувати блакитне паливо в обхід України – з Росії газопроводом «Турецький потік» згідно з новою угодою між газовими компаніями двох країн. Генеральний директор компанії «Булгартрансгаз» Владимир Малинов сказав, що через нову точку стикування на кордоні з Туреччиною Болгарія отримуватиме 2,9 млрд кубометрів газу на рік, передає «Радіо Свобода».

Для України й ці майже 3 млрд кубометрів були не зайвими. Але це тільки «квіточки». Усе ще глава «Нафтогазу» Коболєв спрогнозував, що вже цього року через початок транспортування російського газу «Турецьким потоком» Україна втратить 15 млрд кубометрів транзиту. І це потужний удар не лише по українській ГТС, а й по всій українській економіці.

Приклад Болгарії дуже показовий. Як відомо, під тиском США, ЄС і НАТО ця країна заблокувала будівництво вже розпочатого Росією газопроводу «Південний потік». І чим все закінчилося? Представникам болгарської влади довелося просити Росію все ж налагодити постачання дешевого у порівнянні з американським СПГ російського трубопровідного газу.

Економіка є економіка. Болгарії просто вигідний цей проект, оскільки він гарантує надійність транзиту в обхід політично й економічно нестабільної України.

Є й пряма економічна вигода. Міністр енергетики Болгарії Теменужка Петкова раніше заявляла, що перехід на отримання російського газу через Туреччину, а не через Україну і Румунію допоможе заощаджувати щороку більше 70 млн левів (понад 955 млн гривень за нинішнім курсом) на платі за транзит. Це, за її словами, дозволить знизити ціну на російський газ у Болгарії приблизно на 5%.

Незважаючи на вочевидь антиросійську політику, Болгарія проявила економічний прагматизм. Як і інші країни Південної та Центральної Європи, які отримуватимуть російський газ газопроводом «Турецький потік».

Цей прагматизм майже повністю відсутній в української влади, яка здебільшого живе у світі фантазій та ілюзій.

Добре, що укладено транзитну угоду щодо газу з Росією. Але що то за бурхлива радість від «перемоги» України над нею? Про яку «перемогу» йдеться?

Президент України В. Зеленський заявив, що за транзит газу з Росії до Європи протягом п'яти років держава отримає більше $7 млрд. Про це Зеленський повідомив на своїй сторінці в Facebook. Коментувати заяви деяких не зовсім адекватних осіб про те, що буде отримано $15 млрд, немає сенсу.

Що таке $7 млрд за п'ять років? Це приблизно $1,4 млрд на рік. А було $3 млрд. Отже, бюджет втрачає $1,6 млрд на рік. Саме такі «перемоги» ведуть економіку України у прірву.

Угода укладена на п'ять років. А що далі? Знову казки про нарощування власного видобутку газу? Ми бачимо, як він «нарощується». За даними Міністерства енергетики та захисту довкілля, видобуток природного газу в Україні за січень – листопад 2019 року зменшився на 0,8% у порівнянні з аналогічним періодом 2018-го – до 18,915 млрд кубометрів.

Час вже позбавлятися від хуторянського мислення і тверезо, прагматично оцінювати ситуацію.

 

Віктор Медведчук,

голова Політради партії

«Опозиційна платформа – За життя»

Опубліковано: 8 січня 2020
×
Приєднатися