Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Псевдореформа освіти як цілеспрямована деінтелектуалізація України

Влада за наущанням Заходу продовжує розвалювати вітчизняну систему освіти. Всесвітній банк уже оголосив про виділення Україні шестирічної позики в розмірі $200 млн на нібито «реформування» вищих навчальних закладів, яке за фактом має звестися до аудиту всіх вузів і коледжів з подальшим закриттям тих, що не відповідатимуть якимось стандартам «прозорості» та «ефективності».

Всесвітній банк указує, що за останні роки кількість інститутів, коледжів і технікумів в Україні вже скоротилася на 25%. Але, на думку експертів банку, система вимагає подальшої «оптимізації».

В уряді обома руками підтримують деінтелектуалізацію нації. Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет неодноразово заявляв, що держава не може фінансувати нинішню кількість вузів, і навіть радив їм об'єднуватися, аби вижити. Його попередниця Ганна Новосад називала оптимальним скорочення кількості українських університетів та інститутів втричі ‒ з понад 230 до 80.

Показово, що під скорочення потрапляють саме державні вузи. Тобто доступу до вищої освіти позбавлять насамперед обдаровану молодь з малозабезпечених сімей, пільгові категорії молодих українців. На вулиці також ризикує опинитися частина викладацького складу вищої школи.

Але, закриваючи вітчизняні університети, уряд навстіж відкрив двері для іноземних. Постанова, яка дозволяє іноземним вузам відкривати філії в Україні, вже оприлюднена на урядовому порталі.

У Міносвіти не приховують, що мета реформи ‒ інтеграція до європейської освітньої системи. «Щоб стати на крок ближче до Європейського Союзу, ми відкриваємо нові кордони. Відтепер на території України передбачена можливість утворення територіальних структурних підрозділів іноземних вищих навчальних закладів», ‒ заявив минулого тижня заступник міністра освіти і науки України з питань європейської інтеграції Андрій Вітренко.

Виняток ‒ російські інститути та ті вузи, кінцевими власниками яких є громадяни РФ. Їм відкрити свої філії в Україні не дозволять навіть за наявності високого міжнародного рейтингу.

Очевидно, що освітня реформа, яка стартувала ще при Порошенку та його команді, давно звелася до банальних оптимізацій і скорочень. А «зелена» команда, яка наслідує попередників, із подвоєним завзяттям продовжила цей псевдореформаторський процес.

Ще 2015-го Київ взяв на себе зобов'язання перед МВФ скоротити чисельність не лише вузів, а й шкіл. І в цій «реформі» влада теж досягла успіхів. За даними Держстату, на початок 2014/2015 навчального року в Україні налічувалося 17 600 загальноосвітніх шкіл, а зараз (2020/2021 навчальний рік) їх кількість скоротилася на 2 700 (!) ‒ до 14 900. При тому, що кількість школярів в Україні за ці роки, згідно з офіційною статистикою, зросла майже на півмільйона осіб. Внаслідок цього діти змушені вчитися у переповнених класах, а педагоги в таких умовах часто не мають можливості дати повноцінні знання кожному з них.

Сьогодні батьки б'ють на сполох ще й через плани влади скоротити кількість старших класів, а частину загальноосвітніх шкіл перевести в категорію дев’ятирічок. Для багатьох дітей навіть повна середня освіта може стати менш доступною. І тоді випускникам дійсно буде не до інститутів.

Свавілля, яке чинить влада у сфері освіти, є послідовною програмою знищення інтелектуального потенціалу нації. В очах Заходу Україна була і через Зеленського та його команду й залишиться слаборозвиненою аграрною державою, постачальником дешевої робочої сили до ЄС. А отже, навчання українців до рівня висококваліфікованих фахівців ‒ зайві витрати зарубіжних господарів України. Нав'язана західними спонсорами «реформа», яка завершає знищення української освіти, колись однієї з найкращих у світі, відверто розкриває ключове завдання зовнішнього управління в Україні: Заходу в Україні потрібні не високоінтелектуальні люди з критичним мисленням, а слухняні раби, здатні виконувати найпростіші завдання під наглядом менеджерів, призначених під тиском заокеанських спонсорів. Ми вже бачимо плоди такої політики в наглядових радах державних компаній.

І київська влада слухняно танцює під дудку лихварів, губить майбутнє України, знецінює людські ресурси країни, потай вирощуючи для себе малоосвічених виборців, якими можна маніпулювати за допомогою дешевих телесеріалів.

 

Віктор Медведчук,

голова Політради партії

«Опозиційна платформа ‒ За життя»

Опубліковано: 26 квітня 2021
×
Приєднатися