Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Негативні наслідки запуску ринку електроенергії в Україні

1 липня 2019 року почав діяти ринок електроенергії згідно з нормами Закону України «Про ринок електричної енергії», який, як запевняли єврореформатори, має забезпечити безпечне постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів і розвитку ринкових відносин.

Однак ще напередодні запуску ринку електроенергії партія «Опозиційна платформа ‒ За життя» попереджала про ризики і загрози, з якими у найближчому майбутньому неминуче зіткнуться споживачі електроенергії ‒ як промисловість, так і населення. При тому рівні монополізації енергоринку, який сьогодні є в Україні (нагадаю, 76% виробництва електроенергії припадає на двох виробників: «Енергоатом» ‒ 55% і ДТЕК ‒ 21%), слова про інтереси споживачів і розвиток ринкових відносин виглядають як знущання над здоровим глуздом. Все, що може отримати країна внаслідок «енергетичної реформи», яку під пильним контролем МВФ реалізовував Кабмін Гройсмана, це неминуче зростання цін на електроенергію та подорожчання вироблених товарів і послуг, у структурі собівартості яких електроенергія є однією з головних складових. А отже, і новий виток інфляційної спіралі.

На жаль, до прогнозів і попереджень експертів партії «Опозиційна платформа ‒ За життя» у владі не прислухалися. Результат: Україна пожинає плоди діяльності єврореформаторської команди. Після введення нової моделі енергоринку в деяких секторах промисловості (передусім у металургійному виробництві) негативні наслідки перетворень, як то кажуть, уже в наявності.

Так, у липні ‒ серпні вартість електроенергії для металургів зросла приблизно на 20‒22%. Згідно з офіційним повідомленням «АрселорМіттал Кривий Ріг», у липні, після запуску ринку, електроенергія для підприємства подорожчала в середньому на 20%, а відчутне зростання витрат за цією статтею негативно позначається на собівартості продукції. За даними компанії, сьогодні європейські металурги платять за електроенергію на 25% менше, ніж українські, і це знижує конкурентоспроможність вітчизняних виробників на світових ринках.

Металургійна компанія «Інтерпайп» також заявила про зростання ціни для промспоживачів. Збільшення витрат відбулося внаслідок підвищення тарифу на передачу НЕК «Укренерго», який до 1 липня був складовою оптово-ринкової ціни. А тепер цю послугу промспоживачі мають оплачувати окремо. Таким чином, витрати на електроенергію зросли на 22% з урахуванням тарифу на передачу.

На Запорізькому заводі феросплавів витрати підприємства на енергоресурси зросли теж на 22%, оскільки у структурі витрат певні сплави мають 60% електроенергії. Продукція підприємства подорожчала на $75 на тонні, тоді як вартість феросплавів на світовому ринку падає вже шостий місяць поспіль.

Представники ще одного підприємства ‒ Запорізького титано-магнієвого комбінату ‒ також відзначають: «У кожній тонні нашої експортної продукції є 35‒40% електроенергії». Тому зростання ціни на електроенергію негативно позначиться на собівартості продукції.

Внаслідок запуску ринку електричної енергії неминуче постраждають і побутові споживачі. Підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, а отже, посилення тарифного геноциду при таких «реформах» неминуче. Наприклад, згідно з даними НКРЕКП, у структурі середньозваженого тарифу на централізоване водопостачання станом на 01.07.2019 частка електроенергії становила 28,7%. У структурі тарифів на гаряче водопостачання, а також теплову енергію частка електроенергії також є не менш важливою складовою.

По суті, запуск ринку електроенергії при критично небезпечному рівні його монополізації є загрозою енергетичній безпеці країни. У владі це добре розуміють, але злочинно нічого не роблять. По-перше, тому що за нові правила гри на енергоринку в інтересах двох монополістів ‒ «Енергоатому» і ДТЕК ‒ заплатять пересічні громадяни. А по-друге, тому що оновлена формула «Роттердам+грабіж всієї країни» служитиме інтересам уже нової команди. Як це сьогодні відбувається з поставками газу за формулою «ДюЗЕльдорф+».

Партія «Опозиційна платформа ‒ За життя» виступає за кардинальний перегляд політики тарифоутворення в країні, за повну відмову від корупційних схем і прозорість у питаннях ціноутворення. Тарифи на електроенергію та інші житлово-комунальні послуги не повинні бути непосильним тягарем для мільйонів українців, яким і без того важко вижити в умовах псевдореформ, нав'язаних Україні так званими стратегічними партнерами. Тарифи мають відповідати перш за все національним економічним інтересам та інтересам громадян України.

 

Віктор Медведчук,

голова Політради партії

«Опозиційна платформа ‒ За життя»

Опубліковано: 16 серпня 2019
×
Приєднатися