Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Віктор Медведчук: Євроінтеграція в 2020 році обернулася для України падінням експорту до ЄС

З 1 січня 2021 року в Україні починає діяти нульове мито на імпортовані вина з Європейського Союзу в рамках чинної Угоди про асоціацію, яке завдасть потужного удару по українських виноробних підприємствах. Це наслідок реалізації катастрофічного для нашої країни Договору про зону вільної торгівлі з ЄС.

У вересні 2020 року я звернувся до керівництва Російської Федерації з проханням допомогти роз’вязати цю проблему і розглянути питання щодо можливості часткового скасування санкцій, запроваджених щодо низки підприємств, зокрема й виноробної галузі, які звернулися до нас за допомогою.

Однак повернення українських виноробів на російський ринок не знімає з порядку денного питання про захист українського ринку від експансії європейських виробників. Торгово-економічне партнерство між Україною та ЄС характеризується абсолютною нерівністю умов підписаної Угоди про асоціацію і реалізується за формулою «ви нам – сировину (наприклад, ліс-кругляк), ми вам – готову продукцію з високою доданою вартістю».

Результати такої політики очевидні: за даними Державної митної служби, тільки 2020 року експорт товарів України скоротився на 10,24%, або на $2,22 млрд – до $18,66 млрд. З огляду на асиметричні та дискримінаційні умови поглибленої й всеосяжної зони вільної торгівлі з ЄС негативне сальдо торгового балансу 2020-го склало $5,09 млрд. За цими сухими цифрами стоять катастрофічні для України результати підписання ЗВТ з ЄС: економічний крах, деіндустріалізація країни і знищення високотехнологічних секторів промисловості (наукоємних виробництв), багатомільйонна трудова міграція.

Головним аргументом євроінтеграторів 2013 року було саме заміщення (!) євразійського ринку збуту продукції європейським як більш ємним і платоспроможним. Сьогодні ми бачимо, що, як ми і попереджали ще 2012-го, заміщення не відбулося і не могло відбутися.

Якщо 2020 року приріст експортованих товарів на ринки Євросоюзу у грошовому вираженні (проти докризового 2013-го) склав $2,0 млрд, то зменшення обсягу експортованих товарів на ринки СНД склало $15,7 млрд. Якщо ж порівнювати з 2011 роком (коли був зафіксований пік торгівлі), то річний обсяг експорту товарів до країн ЄС 2020-го збільшився лише на $0,8 млрд у номінальних цінах, тимчасом як до держав СНД обвалився на $20,1 млрд.

Отже, лише за минулий рік економіка України втратила від $19,3 млрд у експорті до ЄС і країн СНД (є також непрямі втрати в суміжних секторах промисловості). Ці втрати кратно перевищують обсяги виділених кредитних траншів у рамках так званої макрофінансової допомоги від міжнародних «партнерів», а державний і гарантований державою борг України за майже 7 років зріс на $11,1 млрд – до $84,2 млрд. Це і є результати підписаної Києвом 2014 року економічної частини Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, яка призвела до подальшого розриву торгово-економічних відносин із РФ і СНД.

За влади Порошенка – Зеленського Україна в інтеграційних процесах не просто втратила суб'єктність на зовнішньоекономічної арені, наша країна з високотехнологічної держави перетворилася на сировинний придаток. У товарній структурі експортованих Україною товарів, за оперативними даними Держстату, сільське господарство досягло позначки у 44,5% (з яких зернові – 19,2%), недорогоцінні метали – 18,9%, тимчасом як машини та обладнання – лише 9,2 %. Загалом за 7 років річний обсяг експорту товарів України скоротився на 22,1% – до $49,3 млрд. У міжнародному рейтингу Всесвітнього економічного форуму за індексом глобальної конкурентоспроможності 2019 року Україна опустилася на 85-те місце серед 141 країни. Як наслідок, за рівнем ВВП у розрахунку на душу населення за підсумками 2019-го Україна посідає в рейтингу Світового банку 122-е місце та останнє місце в Європі.

Ми послідовно виступаємо за перегляд кабальних умов участі України в СОТ і так званій поглибленій та всеохоплюючій зоні вільної торгівлі з ЄС, які прямо суперечать національним економічним інтересам, а також за припинення політики обопільних санкцій і відновлення взаємовигідних торгово-економічних зв'язків із Росією та державами СНД.

Нашій країні необхідна радикальна зміна пріоритетів у зовнішній торгівлі. Тільки це забезпечить зростання економіки України. Саме таку політику ми послідовно відстоюємо для того, щоб зробити Україну успішною державою.

 

Віктор Медведчук,

голова Політради партії

«Опозиційна платформа – За життя»

Опубліковано: 11 січня 2021
×
Приєднатися