Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Ціни на газ: обіцянки влади, європейські цінники та українські платіжки

Наприкінці грудня минулого року відбулася нарада президента, прем'єра та інших чиновників, під час якої стверджувалося, що ціни на газ і, відповідно, тарифи буде знижено на 25‒30%.

Усі економічні підстави для виконання такої обіцянки були. Природний газ, усупереч сезонним тенденціям, через теплу погоду та наявність суттєвих запасів дешевшав у всій Європі.

Чималі запаси було створено й в Україні. Засмучувало інше: видобуток природного газу в нашій країні й надалі скорочується. За підсумками 2019 року видобуток природного газу в Україні знизився на 1% ‒ до 20,7 млрд кубометрів. Причому зниження відбулося переважно за рахунок різкого падіння видобутку в головного добувача ‒ державного «Укргазвидобування».

Питання про якість держуправління в Україні порушується не вперше, але неминуче доходимо лише одного висновку: нинішній уряд, включно з керівниками держкорпорацій, не здатен забезпечити належне управління державними підприємствами й економікою загалом.

Але повернемося до цін на газ і тарифів ЖКГ. У другій половині січня прем'єр Гончарук заявив, що суми в платіжках на тепло і гарячу воду для українців уже десь до 30% знижені. Але мільйони українських сімей цього чомусь не помітили. До того ж, було заявлено, що перерахунок за грудень здійснено, однак і цього у платіжках більшості українців досі немає...

А що ж із цінами на газ? В Європі вони продовжували знижуватися небаченими темпами. На німецькому газовому хабі NCG ціна природного газу на 20 січня 2020 року становила 118 євро за тисячу кубометрів. При цьому станом на 20 грудня 2019 року вона становила 158 євро за тисячу кубометрів. Таким чином, зниження ціни природного газу на NCG за місяць склало 25,3%.

Крім того, середня митна вартість імпортного природного газу, що склалася у процесі його митного оформлення під час ввезення на територію України, з листопада 2018 року до грудня 2019 року скоротилася практично у 2 рази ‒ з $339,2 до $176,7 за тисячу кубометрів. Тимчасом як вартість блакитного палива для населення за цей період знизилася лише на 15,2% ‒ з 8550 грн (у листопаді 2019-го) до 7250 грн за тисячу кубометрів (у січні 2020-го).

До речі, з урахуванням паритету газових цін для української промисловості і для населення, промпідприємства країни також значно переплачують за енергозабезпечення. Такі розцінки знижують конкурентоспроможність українських підприємств і ведуть зокрема до падіння промислового виробництва в країні.

Очевидно, що тарифно-цінову політику в Україні необхідно змінювати і змінювати терміново. Абсолютно зрозуміло, що нинішнє керівництво Кабміну і «Нафтогазу» цього не робитиме. І єдиний шанс на зміну політики ‒ це зміна керівництва, неодноразово викритого у брехні, багатомільйонних «преміях» і повному непрофесіоналізмі.

 

Віктор Медведчук,

голова Політради партії

«Опозиційна платформа ‒ За життя»

Опубліковано: 31 січня 2020
×
Приєднатися