Рус Укр
— Розгорнути навігацію —

Микола Янович: Житомирська облрада перевищила свої повноваження, запровадивши мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту

На цьому наголосив заступник голови Житомирської регіональної організації ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ - ЗА ЖИТТЯ Микола Янович, коментуючи постанову апеляційного суду, яка підтверджує протиправність рішення Житомирської обласної ради щодо мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту на території області.

«Багато мешканців області є представниками національних меншин і, відповідно до Конституції України, мають право на публічне використання своєї рідної мову, в тому числі, у своїй щоденній діяльності. Українська мова - державна. У той же час мови національних меншин, як і права їх носіїв на вільне використання цих мов, захищені законами України. Саме так ми аргументували свій позов щодо протиправності мораторію на публічне використання російської мови», – зазначив Микола Янович.

У своїй апеляції представники Житомирської облради наголосили на тому, що рішення «Про мораторій на використання російськомовного культурного продукту на території Житомирської області» носить рекомендаційний характер. У той же час згідно з Конституцією України, нормативні акти обласної ради є обов'язковими до виконання на усій ввіреній їй території. Крім того, Основний Закон гарантує вільний розвиток, використання і захист російської та інших мов національних меншин; порядок застосування мов регулюється виключно законами України.

«Ні Законом України "Про місцеве самоврядування", ні іншими законами до повноважень обласних рад не віднесено право вирішувати мовні питання, у тому числі ухвалювати заборони чи вводити обмеження. Мовна політика — виключна компетенція Верховної Ради України. Запроваджуючи мораторій, Житомирська облрада перевищила свої повноваження – і це доведено у судовому порядку», - наголосив Микола Янович.

На думку опозиціонера, розкол суспільства за допомогою мовного питання сьогодні відбувається не тільки на місцевому, але й на державному рівні, про що свідчить сумнозвісний закон про захист української мови.

«Люди повинні зрозуміти, що цей закон не українську мову захищає, а фактично забороняє вільно говорити, навчатися і спілкуватися російською, польською, чеською, угорською, румунською та іншими мовами національних меншин. Скасування цього закону — принципове питання для ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ - ЗА ЖИТТЯ. Ми захистимо гарантоване Конституцією України та міжнародним законодавством право громадян України - представників національних меншин, на вільне використання рідної мови», — підсумував Микола Янович.

Нагадаємо, 25 жовтня 2018 року Житомирська облрада прийняла рішення «Про мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території Житомирської області». Житомирська регіональна організація політичної партії «ЗА ЖИТТЯ» подала позов до Житомирського окружного адміністративного суду з вимогою визнати рішення Житомирської облради протиправним та відмінити його.

28 лютого 2019 року суд задовольнив позов партії, але обрада оскаржила його. 1 липня 2019 року Сьомий апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу Житомирської облради, рішення Житомирського окружного адмінсуду від 28 лютого 2019 року залишив без змін.

Опубліковано: 8 липня 2019
×
Приєднатися