Рус Укр
— Розгорнути навігацію —

Михайло Макаренко: Уряд не має права ігнорувати проблему зростання захворюваності на діабет

Про це заявив народний депутат від ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ – ЗА ЖИТТЯ, заступник голови Комітету ВР з охорони здоров'я Михайло Макаренко у Всесвітній день боротьби з діабетом, який щорічно відзначається 14 листопада.

Він підкреслив, що програми забезпечення діабетиків препаратами недофінансовуються.

«Фінансування програми реімбурсації інсулінів відбувається з двох джерел: Державного бюджету у вигляді спеціальної субвенції та з місцевих бюджетів. Так, у 2019 році на відшкодування вартості препаратів інсуліну за кошти держбюджету закладено 841 млн грн, що за оцінками уряду має покрити 87% від загальної потреби, решта 13% – з місцевих бюджетів. У той же час, за даними Асоціації міст України, рівень забезпеченості коштами медсубвенції на лікування цукрового діабету І типу становить в середньому 51,6% від потреби. Мінфін всі проблеми з дефіцитом коштів пояснює неспроможністю місцевих бюджетів і недосконалістю Реєстру інсулінозалежних пацієнтів, однак на місцях від цього більше грошей на лікування не стає. У проекті бюджету-2020 фінансування залишається на тому ж рівні.

А діюча програма реімбурсації для захворювань, до якої включені препарати для хворих на діабет ІІ типу, на думку експертів, недофінансована як мінімум у 4 рази», – зазначив Михайло Макаренко.

Парламентарій наголосив, що проблема не обмежується тільки одержанням безкоштовних ліків. «Хворому необхідно постійно вимірювати рівень цукру в крові, коригувати лікування і дотримуватися дієти. Для того щоб виміряти цукор, треба мати глюкометр, тест-смужки (мін. 50 штук), плюс витратні матеріали. Вартість всього цього «набору» близько тисячі гривень на 30 днів. «Набір» безкоштовно можуть отримати тільки діти-діабетики до 18 років. Дорослі, які не можуть дозволити собі такі витрати, просто не контролюють рівень цукру в крові або роблять це дуже рідко.

Хоча до встановленого з 2016 року гарантованого пакету первинної медичної допомоги і входить скринінг пацієнтів з підозрою на діабет, але внаслідок низки причин (недостатнього фінансування, перевантаженості дільничних лікарів та ін.) такі скринінги за фактом не проводяться», – сказав опозиційний політик.

За його словами, ще одним проблемним моментом є те, що багато діабетиків не можуть дозволити собі правильну дієту. «Дієта для хворих на цукровий діабет – це не примха, а один з основних методів лікування. Через стрімке зростання цін хворі з низькими доходами змушені економити на продуктах харчування. Це призводить до того, що в їхньому раціоні переважають вуглеводи (хліб, макарони, крупи), м'ясо замінюється жирами (сало), що категорично протипоказано при діабеті. Тому в Україні високий рівень ускладнень у діабетиків і, відповідно, інвалідизація», – підкреслив Михайло Макаренко.

«В Україні зростає захворюваність на цукровий діабет, але ті заходи, які в реальності вживає влада, – половинчасті і здебільшого носять фасадний характер. Ми вимагаємо виправити ситуацію, забезпечити фінансування програми реімбурсації інсулінів в повному обсязі, а також вжити заходів для підвищення ефективності профілактики і виявлення діабету на ранніх стадіях. Залишковий принцип у питанні здоров'я нації є неприпустимим», – резюмував народний депутат.

Опубліковано: 14 листопада 2019
×
Приєднатися