Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Медведчук в суді заявив про фабрикацію кримінальної справи проти нього і політичні репресії в Україні

Звинувачення народного депутата, голови Політради партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука в державній зраді та передачі державної таємниці третім особам безпідставні. Слідство досі не надало доказів провини політика і при цьому продовжує фабрикувати матеріали кримінальної справи проти нього. Про це заявив сам Віктор Медведчук під час засідання Київського апеляційного суду.

«Унікальний з усіх сторін епізод, який криється за гучним звинуваченням мене у державній зраді, – це начебто передача мною державної таємниці моєму колезі за невстановлених обставин і (далі по колу) невстановлених подій. Незрозуміло, яким чином я отримав таємну інформацію, до якої я не маю допуску. Незрозуміло, як, коли і куди я її передав. Незрозуміло, що взагалі може підтвердити, що я якось до цього причетний, ‒ зазначив політик. ‒ Фактично п’ять місяців розслідування справи, а ми нічого про це не знаємо. І запити адвокатів щодо ознайомлення з цим закінчились безуспішно».

Медведчук навіть пожартував, що така тактика слідства радше нагадує підхід «перед прочтением сжечь». І це мало схоже на професійний збір реальних доказів вини фігуранта кримінальної справи.

Окрім того, суд попередньої інстанції, за його словами, ухвалив рішення про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту з цілою низкою порушень. Зокрема, суд не взяв до уваги факт порушення прокуратурою термінів подання клопотання про продовження запобіжного заходу.

«Щодо вручення клопотання про продовження запобіжного заходу. Як можна подвійно тлумачити норму частини 1 статті 199 Кримінального процесуального кодексу України, де сказано (що таке клопотання подається. ‒ Ред.) не пізніше ніж за 10 днів до закінчення дії ухвали про попереднє обрання запобіжного заходу (це пов’язано з карантином у зв’язку з боротьбою з коронавірусом), у звичайних умовах – не  пізніше ніж за 5 днів? Адже ні за 10, ні за 5 днів клопотання про продовження запобіжного заходу мені вручено не було, – нагадав Віктор Медведчук. ‒ Я вважаю це грубим порушенням мого конституційного права на захист. Основним Законом мені гарантовано право на захист, і воно повинно бути дотримано в усіх аспектах. В цьому випадку норма, яка передбачає вручення клопотання саме в такий час, за стільки-то діб, є обов’язком для органів слідства, прокуратури і є гарантією дотримання конституційного права на захист».

Друга обставина, на яку звернув увагу опозиціонер, – це формулювання самого клопотання. Прокуратура вимагала продовжити домашній арешт Медведчуку «до 2-х місяців». Тобто фактично ще на кілька днів, поки сукупний строк домашнього арешту не сягне двох місяців. Натомість Печерський районний суд міста Києва продовжив запобіжний захід ще «на 2 місяці».

«Говорити можна все що завгодно, але, що таке "ДО" і "НА" ‒  детально викладено в інструкції Міністерства юстиції України щодо розгляду судових справ. Навіть більше, два експертні висновки, які залучені сьогодні до матеріалів справи, засвідчують, що "ДО" ‒ це аж ніяк не до 7 вересня, а лише до 13 липня. Так викладено в клопотанні: "до двох місяців"», ‒ звернув на це увагу суду Медведчук.

Оскільки клопотання було затверджено генеральним прокурором саме в такому формулюванні, як зазначено вище, то слідчий суддя не мав права приймати рішення, яке виходить за рамки клопотання, і продовжувати запобіжний захід ще на 2 місяці. Навіть більше, якщо органи слідства мали на увазі якесь інше формулювання, але не змогли викласти текст резолютивної частини свого клопотання зрозуміло і конкретно, у відповідності з законом (а йдеться про гучну політичну справу, якою, за словами Медведчука, займаються 49 слідчих і 16 процесуальних керівників), то у такий спосіб вони лише продемонстрували відкриту неповагу до суду.

«Я впевнений, що це демонстрація неповаги до суду. І ця обставина свідчить на користь того, що рішення судді Печерського районного суду міста Києва про продовження запобіжного заходу підлягає скасуванню», ‒ заявив Віктор Медведчук.

За словами політика, фабрикацією справи проти нього займається Служба безпеки України за вказівкою безпосередньо глави держави.

«Служба безпеки України, проводячи розслідування від моменту реєстрації, від 11 березня до 26 квітня, сфальсифікувала цю справу, сфабрикувала матеріали, які через 14 днів після цього були відображені в матеріалах підозри. СБУ за вказівкою Президента Зеленського і його команди ще 2019 року почала незаконні, злочинні дії щодо депутатів фракції "Опозиційна платформа – За життя", ‒ зазначив опозиціонер у своєму зверненні до суду. ‒ У ЗМІ повідомлялось і повідомляється досі, що були задіяні всі механізми незаконних дій з боку СБУ, щоб виконати завдання, поставлені Президентом України. Саме СБУ, підтримана потім прокуратурою, зробила все, щоб сфабриковані матеріали справи з недопустимими доказами стали предметом розгляду і в суді першої інстанції, і сьогодні в Київському апеляційному суді».

Медведчук назвав політичними репресіями з боку Служби безпеки України кримінальну справу проти нього і зазначив, що саме його політична діяльність як опозиціонера викликає сьогодні такий спротив з боку влади.

«Вважаю, що злочинна діяльність СБУ, яка була направлена на фальсифікацію цих матеріалів, ‒ це ні що інше, як кримінальне переслідування опозиції і політичні репресії. Саме так я сприймаю все те, що сьогодні відбувається», ‒ резюмував він.

Але незважаючи на те, що Віктор Медведчук у судовому засіданні аргументовано розбив усі докази сторони звинувачення, Київський апеляційний суд залишив у силі рішення Печерського районного суду міста Києва, який продовжив опозиційному політику домашній арешт.

Опубліковано: 30 липня 2021
×
Приєднатися