Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Юрій Павленко: Не можна допустити перетворення України на світовий центр торгівлі дітьми

Про це народний депутат від ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ – ЗА ЖИТТЯ Юрій Павленко заявив на брифінгу у Верховній Раді у п’ятницю, 15 листопада.

Він зазначив, що статті 20 та 21 Конвенції ООН про права дитини гарантують і захищають право дитини-сироти і дитини, позбавленої батьківського піклування, мати родину. «Офіс президента, Кабінет Міністрів і монобільшість у турборежимі руйнують національну систему захисту права дитини на сім’ю, руйнують національне усиновлення, готуючи підвалини для встановлення пріоритету міждержавного усиновлення», – сказав опозиційний політик.

Юрій Павленко навів низку негативних явищ, які сьогодні мають місце у сфері захисту прав дітей.

«У Держбюджеті на 2020 рік ліквідована окрема субвенція для фінансування дітей у прийомних родинах і дитячих будинках сімейного типу. Постановою уряду блокується національне усиновлення через протизаконне введення обов’язково навчання для тих громадян України, хто хоче усиновити дитину. Сьогодні таке навчання не проводиться, і українська родина фактично не може пройти весь етап усиновлення.

Цього тижня ми знайшли прихований наказ МОЗу, яким більш як вдвічі збільшений перелік хвороб і діагнозів, за наявності яких дитина може бути усиновлена іноземцями. До 2014 р. це було 12 діагнозів, потім збільшили до 56, зараз їх більше 100. Причому це діагнози, які може мати будь-яка дитина.

Сьогодні в рішеннях уряду зафіксоване протизаконне примушення до відмови прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу від своїх дітей в інтересах усиновлення іноземцями. Нами виявлено близько 100 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, підліткового віку, вивезених за кордон начебто на навчання, але інформації про те, де і в яких умовах вони знаходяться, немає. Можливо, вони вже проходять підготовку до всиновлення іноземцями», – зазначив парламентарій.

Політик наголосив на тому, що зменшується кількість дитячих будинків сімейного типу і прийомних родин, блокується розвиток сімейних форм виховання. «Ми спостерігаємо відновлення дитячої безпритульності. Сьогодні центри і заклади, які мали б здійснювати реабілітацію і надавати допомогу безпритульним дітям, переповнені вдвічі, а їхнє фінансування вдвічі менше від потреби. Уряд нічого не робить, щоб змінити цю практику», – сказав Юрій Павленко.

«Голосно оголошена деінституціалізація, на жаль, зводиться виключно до закриття закладів без забезпечення права дитини або на сім’ю, або на повноцінний захист і допомогу. В умовах децентралізації сьогодні 1,5 млн дітей опинилися поза увагою органів опіки і піклування. Тобто сьогодні немає жодного органу влади, який міг би оперативно захистити їх в разі посиротіння або інших проблем. Тому кількість смертей дітей в ОТГ, на жаль, буде зростати. Ми вимагаємо від уряду негайно втрутитись у ситуацію», – підкреслив він.

При цьому значно скорочені ті органи і служби, які опікуються і захищають дітей. Вдвічі скорочена Служба у справах дітей, ліквідована кримінальна міліція у справах дітей і т.д. Тобто сьогодні на місцях фактично нікому захистити дитину.

«Йде процес блокування форм сімейного виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, блокується національне усиновлення. Під впливом Офісу президента створюються підстави для збільшення міждержавного усиновлення. Тому ми звертаємося до Президента України захистити право дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, на сім’ю, підтримати і захистити національне усиновлення, не дати перетворити Україну на країну безпритульних дітей. Пане президенте, не дайте перетворити Україну на світовий центр торгівлі дітьми, тому що сьогодні все до цього йде», – резюмував Юрій Павленко.

Опубліковано: 15 листопада 2019
×
Приєднатися