Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Інна Волкова: Закон про корінні народи ставить представників національних меншин в Україні у нерівноправне становище

Україна є багатонаціональною державою, на території якої проживають представники понад 130 національностей, що становлять 22,2% всього населення країни. Ухвалення закону «Про корінні народи України» без прийняття нового закону «Про національні меншини» в сукупності з раніше прийнятими законами, які містять дискримінаційні положення, ставить представників національних меншин у нерівноправне становище. Таку думку висловила депутат Одеської районної ради від ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ – ЗА ЖИТТЯ Інна Волкова.

Вона підкреслила, що в Україні має місце динамічна тенденція звуження обсягу прав осіб, що належать до національних меншин.

«Нагадаю, що прийняттю закону «Про корінні народи України» передувало прийняття низки законів, які суттєво звужують права національних меншин або містять дискримінаційні норми. Зокрема, прийнятий у 2019 р. закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» без прийняття нового закону «Про національні меншини» не забезпечує баланс між функціонуванням української мови як державної та захистом мовних прав нацменшин. Прийнятий у 2017 р. закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації» запроваджує непропорційні квоти на україномовний контент і дискримінує права представників національних меншин за мовною ознакою. Прийняті у 2017 р. зміни в ст.7 закону «Про освіту» передбачають диференційований підхід до мов нацменшин, які є офіційними мовами ЄС, і до мов нацменшин, які такими не є», – зазначила депутат.

Також Інна Волкова нагадала, що Венеціанська комісія неодноразово рекомендувала українській владі переглянути положення законодавства, які істотно звужують обсяг мовних прав національних меншин. Зокрема, у Висновку CDL-AD (2019)032 Комісія рекомендувала якнайшвидше розробити новий закон про національні меншини, а до цього – тимчасово призупинити дію положення «мовного закону», яке стосується нацменшин. Крім того, Комісія рекомендувала виключити із закону «Про освіту» дискримінаційне положення щодо мов, які не є мовами корінних народів України або офіційними мовами держав-членів ЄС. Однак рекомендації Комісії в частині забезпечення належного обсягу мовних прав національних меншин до цього часу не враховані і не імплементовані у законодавство України.

«Очевидно, що закон «Про національні меншини в Україні» від 1992 р. не відповідає вимогам часу. Вкрай необхідним є прийняття нової редакції закону з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії. Такий підхід дозволив би збалансувати негативну ситуацію, що склалася у сфері забезпечення прав національних меншин в Україні», – резюмувала Інна Волкова.

Опубліковано: 12 липня 2021
×
Приєднатися