Рус Укр Eng
— Розгорнути навігацію —

Експертизи за копіями документів та аудіофайлів, грубі процесуальні порушення – Медведчук у суді розбив докази слідства

Експертизи в рамках кримінального провадження у справі голови Політради партії «Опозиційна платформа – За життя», народного депутата України Віктора Медведчука проведені з грубим порушенням чинного законодавства і не можуть слугувати доказами його провини у суді. Про це у своєму виступі під час засідання Київського апеляційного суду заявив сам Віктор Медведчук.

«Було проведено 4 експертизи: це експертиза звукозапису, почеркознавча, лінгвістична, а також комплексна психолого-лінгвістична експертиза, ‒ зазначив  опозиційний політик. ‒ Перша експертиза щодо звукозапису була проведена на підставі протоколу від 9 квітня. Три інші були проведені на підставі протоколу від 14 березня – незрозуміло, у якій кримінальній справі, незрозуміло, яким чином отримані, і незрозуміло, яким чином долучені до справи з реєстраційним номером 72».

Зокрема, експертиза звукозапису не може слугувати доказом у суді, оскільки відсутні оригінали телефонних розмов політика, а записи самих телефонних розмов велися до відкриття кримінального провадження.

«Щодо експертизи звукозапису. Оригінали записів телефонних розмов не представлені, записувального пристрою немає. Експертиза проводилася за копіями телефонних розмов, що видно з протоколу, де вказано диск, на який ці розмови були закачані, ‒нагадав Віктор Медведчук. – Навіть більше, порушено вимоги частини 3 статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, де прямо вказано, що це не може бути предметом дослідження або розцінюватись як доказ у кримінальному провадженні, якщо негласні оперативно-розшукові дії з отримання інформації проводилися до відкриття кримінального провадження. У цьому випадку – до 11 березня. За таких обставин експертиза є ні чим іншим, як недопустимим доказом в аспекті вимог закону».

Сумнівною є і почеркознавча експертиза, яка, за словами опозиціонера, проводилась після зняття інформації з ресурсу телеграм-каналу, в розпорядженні якого були копії рукописних текстів.

«У відповідності до інструкції від 1998 року Міністерства юстиції України у відповіді, отриманій адвокатами, які здійснюють мій захист, указано, що методики і рекомендації у проведенні експертиз щодо рукописів (передбачають, що така експертиза. ‒ Ред.) може проводитись виключно за оригіналами записів, ‒ заявив Віктор Медведчук. – На звернення адвокатів від 7 найвідоміших в Україні експертних установ була отримана відповідь, що не існує методики, яка би дозволяла проводити почеркознавчу експертизу за копіями рукописів, рукописного тексту».

За оцінками політика, це свідчить про те, що аргументи, отримані у вузькому колі СБУ, слідчим органом і експертною установою системи СБУ, є повністю сфальсифікованими і недопустимими в контексті вимог закону.

«Судові лінгвістичні експертизи ‒ це експертизи матеріалів, копії яких отримані через канал телеграм-ресурсу. У відповіді на запит адвокатів від 8 червня 2021 року Міністерством юстиції України сказано, що технічні експертизи щодо документів можуть проводитися лише за представленими оригіналами цих документів, а не копіями. Методик щодо проведення технічних експертиз за копіями документів не існує, ‒ продовжив аргументацію своєї позиції Віктор Медведчук. ‒ А у розпорядженні слідства, у матеріалах справи і в матеріалах підозри є лише копії таких документів. Невідомо, де оригінали і чи взагалі вони є».

Крім того, адвокатами були надані суду експертні висновки щодо того, що існує технічна можливість навіть втручання третіх осіб у СМС-листування телеграм-каналів. А саме на матеріалах з телеграм-каналу будує свої докази сторона обвинувачення.

«З огляду на це всі чотири висновки експертизи, які покладені в основу підозри і приведені в клопотанні щодо продовження міри запобіжного заходу, є ні чим іншим, як недопустимими доказами», ‒ резюмував Медведчук.

Опубліковано: 30 липня 2021
×
Приєднатися