ЗАГОРОДНІЙ: ІДЕЇ ВІКТОРА МЕДВЕДЧУКА ВИПЕРЕДЖАЮТЬ ЧАС

ЗАГОРОДНІЙ: ІДЕЇ ВІКТОРА МЕДВЕДЧУКА ВИПЕРЕДЖАЮТЬ ЧАС

Один з найбільших німецьких філософів ХІХ століття Артур Шопенгауер писав: «Істина проходить через три стадії: спочатку її висміюють, потім їй люто опираються і, нарешті, приймають як очевидне». У політиці, а тим більше українській, все ще жорсткіше. Ідеї, які з часом суспільство назве істинними, спочатку відкидають як неприйнятні, потім люто критикують і, нарешті... визнають єдино вірними.

Так було з ідеєю парламентсько-президентської республіки. Конституційну реформу Віктора Медведчука, яка передбачала встановлення системи стримувань і противаг, спочатку жорстко критикували як раз ті, хто найбільше кричав про демократичні цінності та європейський вибір, - політики з «помаранчевого» табору. У квітні 2004-го для прийняття Конституції європейського зразка не вистачило шести голосів, конституційна реформа була проголосована через кілька місяців як компроміс для виходу з політичної кризи.

А через 10 років, в лютому 2014-го, про повернення до «Конституції Медведчука» заговорили не тільки політики. Повернення до парламентсько-президентської республіки зажадали мільйони українців у всіх куточках країни. Ось яскравий приклад того, як ідеї Віктора Медведчука випереджають час. Найяскравіший, але далеко не єдиний. Я можу говорити про це відповідально, тому що більше 20 років перебуваю в команді Віктора Медведчука, розділяючи і підтримуючи його позицію.

Забавно спостерігати, як адептами ідеї Віктора Медведчука про подвійне громадянство стають ті, хто ще недавно з піною у рота її критикував. Сьогодні про подвійне громадянство як європейську норму заговорив міністр закордонних справ України Павло Клімкін - той самий, який ще рік тому заявляв, що це «фундаментально неприйнятно».

Зізнатися, смішно, коли бачиш, як численні кандидати в президенти ламають списи, доводячи, що це саме вони були авторами ідей про народовладдя, децентралізацію, нейтральний статус держави та інше.

Простий приклад. Ми постійно чуємо про те, що в країні ведеться антикорупційна боротьба (вона дійсно ведеться, але тільки за принципом «не можеш перемогти - очоль», що нинішня влада успішно і зробила). Єврореформатори підносять введення законодавчих норм щодо декларування доходів чиновників як найбільше своє досягнення в боротьбі з корупцією. Ось тільки після рішення Конституційного Суду, який по суті визнав законним незаконне збагачення чиновників, декларування доходів перетворилося на формальність. «Державні мужі» грабують країну, заробляють на крові, на доведеному до злиднів народі, живуть в розкоші, вказуючи при цьому копійки в деклараціях, і не несуть за це ніякої відповідальності. І численні антикорупційні органи - САП, НАБУ, Національне агентство з питань запобігання корупції - тільки мовчки спостерігають за цим.

Але ж припинити корупцію на корені більш ніж реально. Реалізація законодавчих ініціатив Віктора Медведчука в антикорупційній сфері дозволила б зробити це швидко і ефективно. Принцип «презумпції винності» чиновників, обов'язкове декларування доходів посадових осіб, а також їх витрат, боргових і кредитних зобов'язань зробили б апріорі неможливим незаконне збагачення чиновників і політиків.

Але час все розставляє на свої місця. Переконаний, що мирний план Медведчука - План-концепція врегулювання кризи на Південному Сході України, - за оприлюднення якого політика звинуватили в державній зраді, буде визнаний і в Україні, і на міжнародному рівні. Скажу більше, у мене немає ні грама сумнівів в тому, що через кілька років український політикум визнає і справедливість ідеї Медведчука про федералізацію як єдиний спосіб «зшити» країну, консолідувати народ, зберігши етнічне, мовне, культурне різноманіття кожного з регіонів. А незабаром за федеративний устрій України проголосують більшість українців на всеукраїнському референдумі. Тим самим втіливши в життя одну з фундаментальних ідей Медведчука про реальне народовладдя, про Україну як правову, демократичну державу, в якій вся повнота влади належить народу.

 

Юрій Загородній,

«Опозиційна платформа - За життя»

ВІДЕО

ФОТО

НОВИНИ РЕГІОНІВ