«ЗА ЖИТТЯ» ПРЕЗЕНТУВАЛА МЕХАНІЗМ ЗНИЖЕННЯ ТАРИФІВ У СУМАХ

«ЗА ЖИТТЯ» ПРЕЗЕНТУВАЛА МЕХАНІЗМ ЗНИЖЕННЯ ТАРИФІВ У СУМАХ

До 20% може скласти зменшення тарифу на опалення для сумчан при застосуванні нормативних актів, знайдених та оприлюднених активістами партії «За життя».

«Нарешті в боротьбі громади Сум із монополістами з’явився шанс поставити крапку, причому, саме на користь сумчан, - заявив в ефірі програми «Відверта розмова» на одному з місцевих телеканалів голова міської організації партії «За життя», правозахисник Олександр Соколов. – Наша команда опрацювала величезний обсяг нормативної бази та знайшла чинні документи, які, фактично, змусять місцеву владу і «Сумитеплоенерго» не підвищувати, а, навпаки - суттєво знизити тариф на опалення».

«Сумська ТЕЦ, як і декілька інших в Україні, спроектована під виробництво електричної енергії, а тепло – лише побічний продукт, - пояснює Олександр Соколов. – Принцип роботи будь-якої ТЕЦ полягає в наступному: в спеціальному котлі спалюється паливо, за рахунок чого нагрівається вода і утворюється пар. Далі цей пар подається в парову турбіну, вал якої розкручує ротор електрогенератора, і таким чином теплова енергія перетворюється в електричну. При цьому частина утвореного тепла в котлі використовується для теплопостачання, тобто обігріву наших будинків».

Виходить, що тепловики заробляють на виробництві електроенергії, а тепло, яке утворюється в процесі виробництва електричної енергії, вони змушені кудись дівати - або безкоштовно викидати в атмосферу, або постачати населенню.

«Іншими словами, тепловики не витрачають, наприклад, одну тонну палива на генерацію електроенергії, а другу - на окреме провадження тепла. Вони спалюють одну тонну палива, а на виході отримують як електрику, так і тепло», - підкреслив Олександр Соколов.

«А тепер - найцікавіше. Як правильно розподілити витрати палива при комбінованому виробництві електроенергії та тепла? Виявляється, ще в 1998 році для таких ТЕЦ, як в Сумах, була розроблена методика розподілу витрат палива на електричну та теплову енергію при їх комбінованому виробництві (її назва - ГКД 34.09.108-98 «Розподіл витрат палива на теплових електростанціях на відпущену електричну і теплову енергію при їх комбінованому виробництві»). Згідно з цією методикою, витрати на виробництво теплової та електричної енергії повинні розподілятися рівномірно», - заявив правозахисник.

Проте, більшість ТЕЦ в Україні, у тому числі і ТОВ «Сумитеплоенерго», при формуванні тарифів для населення використовують іншу методику розподілу витрат палива - ГКД 34.09.100-2003. За даною методикою більшість витрат палива при виробництві тепла та електричної енергії лягає на споживачів.

В той же час, ще у 2006 році нацрегулятор (НКРЕКП) у своєму листі-роз’ясненні (№ 04-39-23/1929 від 14.04.2006 року) заборонив ТОВ «Сумитеплоенерго» використовувати дану методику для обрахування тарифу».

За словами Олександра Соколова, використання тепловиками методики ГКД від 2003 року є незаконним, тому що, по-перше, вона не узгоджена НКРЕКП, а по-друге, не зареєстрована в Мін'юсті.

Представники партії «За життя» оприлюднили роз’яснення, низку діючих документів, які юридично зобов’язують «Сумитеплоенерго» та інших монополістів, які управляють когенераційними установками, використовувати методику саме 1998 року – ГКД 34.09.108-98, що суттєво має зменшити тариф на опалення та гарячу воду.

«Всі ці документи, разом із поясненнями ми обов’язково опублікуємо в мережі Інтернет та протягом одного-двох днів публічно передамо до Сумської мерії та НКРЕКП - говорить Олександр Соколов. – До остаточного затвердження тарифів Сумам ще лишається тиждень, тому ми використаємо абсолютно всі законні засоби впливу на владу і монополістів, аби сумчанам надали чесний, обґрунтований і значно нижчій тариф на тепло. А всім колегам з інших міст України, де працюють аналогічні ТЕЦ, пропоную скористатися цим механізмом, адже це реальний законний спосіб захистити людей від тарифного геноциду».

ВІДЕО

ФОТО

НОВИНИ РЕГІОНІВ